Związkowcy: zarząd JSW powinien zostać odwołany? Spółka nie zgadza się na referendum

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprzeciwił się organizacji referendum społecznemu. Spółka jest zbulwersowana pytaniem o to, czy zarząd JSW SA utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy: zarząd JSW powinien zostać odwołany? Spółka nie zgadza się na referendum

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

29 paź 2014 13:30


Zarząd JSW napisał w specjalnym piśmie: „W odpowiedzi na pismo Wspólnej Reprezentacji Związkowej w JSW SA z dnia 24 października 2014 roku, które zostało nam doręczone w dniu 24 października 2014 roku, zdecydowanie sprzeciwiamy się organizacji referendum na terenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Stanowisko Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych jest błędne ponieważ prawo nie zezwala na przeprowadzenie przez związki zawodowe referendum innego niż w przypadku strajku (art. 20 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych)”.

Czytaj też: Profus: Należy zagwarantować pracę w kopalniach, w których wydobycie jest opłacalne

Przedstawiciele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnieśli się również do treści pytania referendalnego. Brzmi ono: „Czy biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, sposób zarządzania spółką oraz działania zarządu w zakresie stosowania prawa pracy: uważasz, że zarząd JSW SA utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany?".

- Zwracamy uwagę, że pytanie referendalne nie ma żadnego związku z działalnością związkową, na która powołują się organizatorzy - zaznaczył zarząd JSW.

- W związku z tym zarząd nie wyraża zgody na przeprowadzenie referendum na terenie JSW SA i nie będzie uczestniczył w żadnej formie w tego rodzaju przedsięwzięciach podejmowanych przez organizacje związkowe - podkreślili w piśmie przedstawiciele zarządu JSW.

Pod pismem skierowanym do Wspólnej Reprezentacji Związkowej znajduje się podpis Jerzego Boreckiego, wiceprezesa ds. technicznych.

Czytaj też: Związkowcy KW nie chcą do Węglokoksu. - To tylko zaszkodzi - twierdzą

- Przyznam, że dziwię się stanowisku zarządu JSW, bo przecież związki zawodowe od samego początku wskazywały, że ma to być sondażowe referendum, nie mające mocy prawnej - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Oczywiście opinia wyrażona przez załogi JSW da asumpt do dalszych działań związków zawodowych, ale to już inna kwestia. Jednak zarząd JSW czuje się raczej niepewnie, skoro tak nerwowo zareagował na referendum - ocenia Wacław Czerkawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.