Związkowcy z PKP Cargo podejmą decyzję ws. strajku

Szef sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henryk Grymel poinformował, że w środę (30 września) związki podejmą decyzję w sprawie ewentualnego strajku w PKP Cargo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z PKP Cargo podejmą decyzję ws. strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2015 19:42


Związki argumentują, że w tym roku w wyniku programów dobrowolnych odejść zwolniono jedną czwartą załogi firmy, a ci, którzy pozostali mają więcej pracy. W związku z tym należą się im wyższe wynagrodzenia.

Spór zbiorowy w PKP Cargo

Spór zbiorowy w PKP Cargo rozpoczął się 2 lipca 2015 r., a jego przedmiotem były wysunięte przez związki zawodowe żądania podwyżek płac w wysokości 250 złotych dla wynagrodzenia zasadniczego, (co oznaczałoby podwyżkę brutto w wysokości do 460 złotych na pracownika). Według szacunków spółki koszt realizacji postulatów związkowców wyniósłby około 120 milionów złotych rocznie.

W ramach sporu zbiorowego 28 lipca 2015 w siedzibie PKP Cargo odbyło się spotkanie zarządu Spółki z przedstawicielami strony społecznej w trybie mediacji. Związki wystąpiły z postulatem podwyżek wynagrodzeń, których roczny koszt wyniósłby prawie 75 mln zł, czyli - jak wskazało biuro prasowe PKP Cargo - znacznie więcej, niż zysk netto spółki za cały 2014 r., czyli 61,3 mln zł. Zarząd PKP Cargo był gotów przystać na wzrost wynagrodzenia w mniejszej skali, możliwej do zaakceptowania w świetle sytuacji finansowej spółki.

Propozycje zarządu PKP Cargo

Ostatecznie zarząd zaproponował podwyżki: dla pracowników wynagradzanych na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy podwyżka wynagrodzenia zasadniczego wyniosłaby 110 zł brutto, a dla pracowników wynagradzanych wskaźnikowo podwyżka wynagrodzenia wyniosłaby 110 zł netto.

Propozycja została odrzucona przez związki zawodowe. Wobec tego Zarząd PKP Cargo podjął samodzielną decyzję o przyznaniu podwyżek w takiej właśnie wysokości. Podwyżki te weszły w życie od 1 lipca 2015 roku.

Referendum strajkowe

30 lipca wobec braku porozumienia w ramach mediacji zarząd spółki i przedstawiciele związków zawodowych podpisali protokół rozbieżności. Związki zawodowe ogłosiły, że zostanie przeprowadzone referendum strajkowe. Termin jego zakończenia upłynął 21 sierpnia 2015 r.

W referendum wzięło udział 57 proc. zatrudnionych w spółce pracowników, spośród biorących udział w referendum 96 proc. opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku.

Odwołano dwóch związkowców z RN

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.