Związkowcy z Kompanii Węglowej spotkają się z radą nadzorczą spółki

W najbliższy piątek przedstawiciele działających w Kompanii Węglowej związków zawodowych spotkają się z radą nadzorczą tej największej górniczej spółki. Tematem rozmów ma być program jej restrukturyzacji, zakładający m.in. redukcję zatrudnienia i kosztów pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z Kompanii Węglowej spotkają się z radą nadzorczą spółki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 paź 2013 12:33


W ostatnich miesiącach rada nadzorcza dwukrotnie odrzuciła przygotowany przez zarząd Kompanii program naprawczy, zalecając bardziej zdecydowane działania. We wrześniu do dymisji podała się prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

O spotkanie z radą wnioskowały związki, domagając się wstrzymania działań restrukturyzacyjnych, podejmowanych na podstawie odrzuconego przez radę programu. Związkowcy postulowali też opracowanie nowego programu dla spółki.

Czytaj też: Będzie nowy program restrukturyzacji Kompanii Węglowej

Obecnie zarząd Kompanii, kierowany przez wiceprezesa Marka Uszko, przygotowuje nowy program restrukturyzacji, z okresem obowiązywania wydłużonym do 2020 roku. Program ma być gotowy do końca października. W środę jego założenia poznała Rada Pracowników.

"Dziś odbyło się spotkanie zarządu spółki z Radą Pracowników. Omawiano stan prac nad program restrukturyzacji oraz wieloletnią strategią rozwoju firmy; zarząd przedstawił bieżącą sytuację ekonomiczno-finansową" - relacjonował rzecznik spółki Zbigniew Madej.

Kompania nie ujawnia szczegółów przygotowywanego programu. Z nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez PAP w spółce oraz od przedstawicieli stron związkowej wynika, że zarząd planuje zdecydowane działania w sferze pracowniczej: ograniczenie do minimum przyjęć nowych pracowników, przenoszenie górników między kopalniami, zmniejszenie zatrudnienia na powierzchni oraz co najmniej zamrożenie wynagrodzeń; jeden z wariantów dopuszcza też możliwość ich obniżki. Planowane są połączenia niektórych kopalń i zmniejszenie wydobycia węgla. Rozważane są możliwości zmniejszenia obciążeń związanych z deputatami węglowymi.

Sytuacja Kompanii, która do końca sierpnia przyniosła ponad 340 mln zł strat, wynika ze spadku popytu na węgiel oraz zmniejszenia jego cen. W tym roku kopalnie spółki wydobędą ponad 5 mln ton węgla mniej niż przed rokiem, ciągle jednak na przykopalnianych zwałach leży blisko 6 mln ton niesprzedanego surowca. Firma odczuła też presję cenową ze strony dużych odbiorców z sektora energetycznego. Szukając możliwości zwiększenia zbytu spółka wzmogła eksport, mimo niskich cen na międzynarodowych rynkach.

Zmniejszenie przychodów wpłynęło na sytuację finansową Kompanii, która wydłużyła terminy płatności wobec kontrahentów. W piątek rada nadzorcza spółki ma zdecydować o zgodzie na emisję ponad 1,2 mld zł obligacji pięcioletnich. Dzięki temu spółka zamieni część długu krótkoterminowego na długoterminowy. Rozmowy na ten temat prowadzone są z grupą banków i Węglokoksem - eksporterem węgla.

Jesień to dla górnictwa okres, kiedy - w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego - tradycyjnie rośnie sprzedaż węgla. Ożywienie odczuła również Kompania, której wyniki we wrześniu poprawiły się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.