Związkowcy z JSW wezwali zarząd do rozmów o układzie zbiorowym

Związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wezwały jej zarząd do rozmów o zawarciu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Zarząd chce rozmawiać o nowym układzie, ale nie w wersji przedłożonej przez związki. Zarząd przedstawił swój projektu układu trzy lata temu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z JSW wezwali zarząd do rozmów o układzie zbiorowym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 sty 2014 18:15


"W obecnej sytuacji rynkowej zarząd spółki nie może podpisać wersji ZUZP przesłanej przez związki zawodowe, gdyż utrwala ona dotychczasowe rozwiązania i generuje dodatkowe koszty" - skomentowała we wtorek żądania związkowców rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.

W listopadzie ubiegłego roku związkowcy przedstawili swój projekt układu i wezwali zarząd do rozmów. Teraz - jak poinformował we wtorek rzecznik wspólnej związkowej reprezentacji Piotr Szereda - związki wystosowały powtórne wezwanie. "Niestety, dotychczas zarząd JSW unika, działa bardzo zachowawczo lub markuje rozmowy" - uważa związkowiec.

W piśmie do zarządu związkowcy powołali się na Kodeks Pracy, zgodnie z którym strona uprawniona do zawarcia układu nie może odmówić żądaniu drugiej strony podjęcia rokowań. "Strona społeczna stwierdza, że nadszedł już najwyższy czas aby zacząć poważnie realizować swoje zobowiązania oraz poważnie traktować dialog społeczny z poszanowaniem przedstawicieli pracowników" - napisali działacze związkowi.

W JSW obowiązywało osiem różnych regulaminów pracy, siedem układów zakładowych i jeden ponadzakładowy. Na wygrodzenie pracowników składało się ok. 40 różnych składników. W marcu 2011 r., kilka miesięcy przed debiutem giełdowym JSW, zarząd spółki przedstawił związkowcom projekt nowego, jednolitego układu oraz regulaminu pracy - jednolitych we wszystkich zakładach spółki. Projekt nie spodobał się jednak związkowcom, a toczące się później rozmowy w tej sprawie nie doprowadziły do porozumienia.

W swoim projekcie związkowcy ujęli m.in. regulacje, wynikające z porozumień zawartych w ostatnich latach między zarządem spółki a stroną społeczną.
To m.in. porozumienie z maja 2011 r. w sprawie gwarancji zatrudnienia i stałości stosunku pracy, porozumienie z kwietnia 2013 r. w sprawie współpracy pracodawcy ze związkami zawodowymi oraz porozumienia kończące spory zbiorowe w 2012 r., dotyczące ustalania wzrostu płac w następnych latach.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.