Związkowcy z JSW porozumieli się z zarządem

Związki zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawarły porozumienie z zarządem w sprawie ograniczenia świadczeń. Zdaniem Piotra Szeredy, rzecznika związków sytuacja jest zbyt poważna na organizowanie strajków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z JSW porozumieli się z zarządem

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl/PAP/JP

16 wrz 2015 13:11


Przygotowane jest porozumienie z zarządem w sprawie czasowego ograniczenia świadczeń pracowniczych. Za to porozumienie biorą odpowiedzialność organizacje reprezentatywne, czyli Solidarność, Kadra i Związek Zawodowy Górników w Polsce. Nie interesuje nas organizowanie strajków, bo sytuacja spółki jest poważna - powiedział Szereda.

Porozumienie ma się przełożyć na poprawę płynności finansowej spółki w okresie najbliższych trzech lat. Łączny szacunkowy pozytywny efekt ograniczenia kosztów pracy za lata 2016-2018 wyniesie około 2 mld zł - poinformowała spółka.

Zarząd JSW prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi od poniedziałku (14 września).

Z projektu porozumienia przygotowanego przez zarząd JSW, przytoczonego przez portal TuJastrzębie wynika, że zarząd chciał, by od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku wstrzymano: wypłatę 14. pensji, ekwiwalentu barbórkowego oraz prawa do deputatu węglowego. Realizacja wypłaty II raty 14. pensji za 2014 rok nastąpić miałaby do końca września 2015 rok, a deputatu dla pracowników do końca października 2015 roku. Natomiast nagroda Barbórkowa miałaby zostać wypłacona w II ratach: pierwsza do 1 grudnia 2015 roku, a druga do 1 marca 2016 roku.

Przede wszystkim miejsca pracy

W poniedziałek po. prezesa JSW Józef Myrczek informował pracowników, że spółka jest w bardzo trudnej sytuacji. Priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i ratowanie jej przed potencjalną upadłością, ale konieczne są wyrzeczenia po stronie załogi.

Myrczek wystosował też pismo do związków zawodowych, w którym wskazuje, że po tym, jak ING Bank Śląski zażądał wcześniejszego wykupu obligacji, również pozostali obligatariusze mogą wystąpić z żądaniem wcześniejszego wykupu, o ile nie zostanie im przedstawiony realny plan restrukturyzacji spółki i grupy kapitałowej.

Jeszcze w tym tygodniu JSW powinna przedstawić bankom plan restrukturyzacji.

ING zażądał wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów. JSW ma czas na wykup do 21 września.

Obligatariusze mają prawo do wykupu

- Dokonanie ograniczeń świadczeń pracowniczych powinno pozwolić przetrwać spółce w najbliższych latach (przy spodziewanym utrzymaniu niskich cen węgla w 2016 i 2017 roku) oraz przekonać obligatariuszy do nieskładania żądania wcześniejszego wykupu pozostałych kwot obligacji, co doprowadziłoby spółkę do upadłości - napisano w piśmie zarządu skierowanym do związków.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.