×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Związkowcy z firmy zarządzającej Lotniskiem Chopina grożą strajkiem

  • Autor: PAP
  • 28 mar 2014 17:33

Związkowcy z przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, zarządzającego warszawskim Lotniskiem Chopina grożą, że 7 maja mogą przeprowadzić strajk. Domagają się rozmów ws. układu zbiorowego. Dyrektor PPL uważa, że postulaty są bezzasadne, ale deklaruje gotowość do rozmów.

Związkowcy z firmy zarządzającej Lotniskiem Chopina grożą strajkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Związkowcy nie zgodzili się na propozycje dot. zawieszenia części zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy i uruchomienia programu dobrowolnych odejść. W związku z tym dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze (PPL) Michał Kaczmarzyk 10 marca wypowiedział układ, który przestanie obowiązywać 10 czerwca. Chciał zawiesić m.in. wysokie odprawy zagwarantowane z układu zbiorowego w przypadku zwolnień grupowych. Pracownicy ze stażem dłuższym niż 10 lat mieliby dostać odprawę w wysokości do 36 pensji. Zapowiedział też, że w ramach restrukturyzacji firma zwolni kilkaset osób, ale pensje mają być utrzymane na obecnym poziomie. Średnia płaca w PPL to ok. 9300 zł brutto.

"Trzy związki zawodowe przekazały pracodawcy informację o ewentualnym strajku, mającym się odbyć 7 maja" - powiedział w piątek przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa Cywilnego Marek Żuk. Dodał, że na razie nie wiadomo, jaką formę przybrałby ewentualny strajk. Zaznaczył, że termin przeprowadzenia ewentualnej akcji może się zmienić. Wcześniej może zostać przeprowadzony strajk ostrzegawczy.

Żuk powiedział, że związkowcy chcą rozmawiać z pracodawcą ws. układu zbiorowego. Do związków, które chcą przeprowadzić strajk, należy 1200 osób. W sumie do siedmiu związków zawodowych zapisało się ok. 1900 osób z 2200 pracowników PPL.


Rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski przyznał w rozmowie z PAP, że związki zawodowe poinformowały firmę o ewentualnym strajku planowanym na 7 maja.

Jak się dowiedziała PAP ze źródeł zbliżonych do Przedsiębiorstwa, związkowcy domagają się, by obecny układ zbiorowy obowiązywał do czasu zawarcia przez obie strony nowego oraz przystąpienia Kaczmarzyka do uzgadniania nowego układu zbiorowego.

"Żądania związków zawodowych zostały przez dyrektora uznane za bezzasadne" - powiedział Przybylski. Dodał, że Kaczmarzyk jest jednak gotów do podjęcia rozmów ze związkowcami.

Przedsiębiorstwo zarządza dwoma lotniskami - w Warszawie i Zielonej Górze. Zajmuje się m.in. budową i eksploatacją portów lotniczych, a także obsługą pasażerów i linii lotniczych. Strata PLL za 2013 r. może oscylować w granicach 197 mln zł. Dokładny wynik netto za ub.r. ma być znany do końca marca.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z firmy zarządzającej Lotniskiem Chopina grożą strajkiem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA