Związkowcy z Fiata chcą, by rząd pomógł rozwiązać spór ws. płac. Piszą petycję do Kopacz

Związkowcy z Fiat Chrysler Automobiles Poland domagają się w niej, by premier Ewa Kopacz zainteresowała się problemami pracowników fabryki Fiata i spółek zależnych, w których od wielu miesięcy trwają spory zbiorowe na tle płacowym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z Fiata chcą, by rząd pomógł rozwiązać spór ws. płac. Piszą petycję do Kopacz

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 lip 2015 10:33


Przedstawiciele Solidarności z Fiata czekali na szefową rządu 30 czerwca br. przed wejściem do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zaplanowane zostało wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Ewa Kopacz nie zatrzymała się, by z nimi porozmawiać. W jej imieniu petycję odebrał wojewoda Piotr Litwa.

- Chcemy, żeby rząd zainteresował się sytuacją w Fiat Chrysler Automobiles Poland, gdzie lekceważone są prawa pracownicze i związkowe. Od wielu miesięcy zarząd firmy ignoruje zapisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Chrysler Automobiles Poland.

Czytaj też: Strajk w fabryce Fiata: Solidarność domaga się 500 zł podwyżki

Stróżyk ma nadzieję, że polski rząd stanie po stronie pracowników fabryki i zmobilizuje włoskiego właściciela do przestrzegania polskiego prawa pracy.

Związkowcy zwrócili w petycji uwagę, że działania zarządu FCA Poland oraz spółek zależnych noszą znamiona zmowy pracodawców, mającej na celu maksymalizację zysków międzynarodowych korporacji kosztem wynagrodzeń polskich pracowników. Podkreślili, że w ciągu pięciu lat zatrudnienie w fabryce Fiata zmniejszyło się o 3 tys. pracowników, 1,4 tys. osób odeszło w ramach zwolnień grupowych.

Czytaj też: Fiat Auto Poland: Związkowcy chcą podwyżek, a 400 osób może stracić pracę

- Już miesiąc po zakończeniu zwolnień grupowych w FCA Poland rozpoczęto planowanie pracy w soboty, a w ubiegłym roku – od kwietnia do lipca – na drugiej zmianie wprowadzono 10-godzinny dzień pracy o poniedziałku do czwartku – napisali związkowcy w petycji skierowanej do premier Kopacz.

Przedstawiciele Solidarności z FCA Poland zaprosili szefową rządu do firmy, by – jak podkreślili – rozważyć rozwiązania, które zapewniłyby pracownikom stabilne zatrudnienie, godne wynagrodzenie oraz poszanowanie ich praw pracowniczych, związkowych i obywatelskich.

Całą treść petycji możecie przeczytać, pobierając plik poniżej.

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.