Związkowcy z FagorMastercook przeciw warunkom zwolnień grupowych

Związkowcy będącego w stanie upadłości zakładu FagorMastercook protestują przeciwko warunkom zwolnień grupowych. Syndyk chce przeznaczyć na odprawy 4 mln zł, gdy tymczasem - jak twierdzą związkowcy - wcześniej ta kwota miała być ponad dwa razy większa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z FagorMastercook przeciw warunkom zwolnień grupowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sty 2015 18:44


W poniedziałek związkowcy w ramach protestu oflagowali zakład i wywiesili na jego bramie baner.

Szef zakładowej Solidarności we wrocławskiej fabryce FagorMastercook Lech Bąk powiedział PAP, że zwolnienia grupowe, które obejmą łącznie ponad 800 osób, powinny rozpocząć się pod koniec stycznia. Związki muszą jednak podpisać z syndykiem zakładu regulamin zwolnień. "Tu nie ma porozumienia, ponieważ pani syndyk chce przeznaczyć na odprawy 4 mln zł, gdy wcześniej była mowa o 9 mln zł" - podkreślił Bąk.

Wyraził też oburzenie postępowanie syndyk Teresy Kalisz, która po raz trzeci odmówiła podpisania umowy sprzedaży pozostającej w upadłości fabryki spółce BSH Bosch Siemens.

Czytaj też: BSH Bosch Simens chce kupić zakłady FagorMastercook i zatrudnić ok. 500 osób

"Bosch jako jedyny zgłosił się do kupna fabryki, zgodziła się na to rada wierzycieli i zgodził się sąd. Bosch to dla nas jedyna deska ratunku. Działania pani syndyk są zupełnie niezrozumiałe" - ocenił Bąk.

Jak dodał, zainicjowana w poniedziałek akcja protestacyjna będzie "rozwijać się w zależności od przebiegu sytuacji".

Syndyk Teresa Kalisz powiedziała PAP, że poinformowała w poniedziałek sąd, iż nie zrezygnuje ze swej funkcji i nadal jest gotowa negocjować z przedstawicielami firmy Bosch Siemens bardziej korzystne warunki umowy sprzedaży. "Moim zdaniem warunki przedwstępnej umowy sprzedaży przedstawione w grudniu są niekorzystne i nie do przyjęcia" - dodała syndyk.

Poinformowała, że po koniec stycznia będzie musiała rozpocząć w firmie procedurę zwolnień grupowych i na odprawy dla pracowników chce pozyskać dodatkowe pieniądze m.in. z wyprzedaży zmagazynowanych produktów.

Kalisz podkreśliła, że ta część wyrobów, które wyprodukowano w okresie, gdy firmą zarządza syndyk, nie podlega zajęciu na poczet roszczeń wierzycieli. "Liczę, że uda mi się uzyskać z takiej wyprzedaży ok. 4 mln zł dodatkowo na odprawy" - zadeklarowała.

W połowie grudnia rada wierzycieli wrocławskich zakładów FagorMastercook jednogłośnie zgodziła się na ich sprzedaż za 90 mln zł spółce BSH Bosch Siemens. BSH ma zainwestować kolejne 120 mln zł i zadeklarowało prace dla ok. 500 osób. FagorMastercook zatrudnia ponad 800 osób i od lutego 2014 roku jest w stanie upadłości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.