Związkowcy z CTA protestowali przeciwko polityce fiskalnej rządu i niskim płacom

Protest związków zawodowych przeciwnych polityce prezydent Argentyny Cristiny Fernandez sparaliżował Buenos Aires.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z CTA protestowali przeciwko polityce fiskalnej rządu i niskim płacom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sie 2014 9:44


Związkowcy z Centrali Pracowników Argentyny (CTA), do której należy wielu zatrudnionych w sektorze publicznym, rozpoczęli 36-godzinny strajk i zorganizowali demonstrację, która zablokowała główne arterie miasta. Protestowali przeciw polityce fiskalnej rządu, skarżyli się na niskie płace i koszty życia. Członkowie CTA zaapelowali też do władz o wstrzymanie zwolnień w sektorze prywatnym.

Z powodu protestu zamknięto wiele urzędów w Buenos Aires i okolicznych miastach.

Media przewidują, że skutki strajku będą jeszcze bardziej odczuwalne w czwartek, ponieważ do protestu mają włączyć się zawodowi kierowcy, pracownicy gastronomii i część personelu szkolnictwa.

Szef gabinetu ministrów Jorge Capitanich skrytykował związki za blokowanie ruchu i handlu w sposób "totalitarny" i uznał ich działania za motywowane "politycznie".

CTA jest uważana za jedną z bardziej radykalnych organizacji pracowniczych w Argentynie. Krytykowała działania prezydent, nawołując do większych wydatków socjalnych.

Protest zorganizowano w okresie pogłębiających się problemów gospodarczych. Argentyńska gospodarka jest w recesji, inflacja sięga 40 proc.

Z końcem lipca kraj znalazł się w stanie technicznej niewypłacalności, gdyż upłynęła dozwolona miesięczna zwłoka w przekazaniu posiadaczom obligacji państwowych należnych im odsetek.

W 2001 roku masowe protesty i zamieszki doprowadziły do upadku rządu ówczesnego prezydenta Fernando del la Rua.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.