PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy z Bogdanki niezadowoleni z zasad korporacji w Enei. Nie wykluczają protestu

  • Autor: PAP/jk
  • 21 lip 2017 15:38

- Zapisy Kodeksu grupy Enea, do której należy kopalnia węgla Bogdanka, są niebezpieczne dla tej spółki – uważają związki zawodowe w Bogdance i nie wykluczają akcji protestacyjnej. Zarządy Bogdanki i grupy Enea deklarują chęć dialogu w tej sprawie.

Związkowcy z Bogdanki niezadowoleni z zasad korporacji w Enei. Nie wykluczają protestu
Adobe Stock
REKLAMA

• Związkowcy z Bogdanki uważają, że zapisy Kodeksu grupy Enea, do której należy kopalnia węgla Bogdanka, są niebezpieczne dla tej spółki.

• Prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga podkreślił, że zarząd jest "w stałym dialogu" ze związkami zawodowymi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Gotowość do dialogu "ze stroną społeczną" wyraża też zarząd grupy Enea.

- Dopóki spółka Lubelski Węgiel Bogdanka związana jest postanowieniami Kodeksu GK Enea, wszystkie decyzje dotyczące poziomu wydobycia, cen zbytu węgla dla odbiorców z GK Enea (ok. 70 proc. produkcji LWB), warunków pracy i płacy pracowników zapadać będą w Poznaniu. Jeśli ktoś twierdzi, że uwzględniony przy tym będzie interes pracowników, społeczności lokalnej, czy wreszcie akcjonariuszy mniejszościowych to jest z Poznania, albo jest naiwny - napisali związkowcy w piśmie szefowie trzech związków zawodowych w Bogdance - Stanisław Ćwirko, Zdzisław Cichosz, Antoni Pasieczny.

Chodzi m.in. o zapis mówiący, że "celem spółki jest prowadzenie działalności ukierunkowanej na realizację misji i strategii grupy Enea determinujących interes grupy Enea". Według związkowców taki zapis jest "kuriozalny z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych".

W ocenie związkowców zapisy Kodeksu Grupy Enea przyjęte w czerwcu uchwałami Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy są "niebezpiecznym dla Spółki, jej załogi i społeczności lokalnej narzędziem", ponieważ "wszystkie decyzje" dotyczące Bogdanki i związanych z nią ludzi "zapadać będą w Poznaniu, wyłącznie w interesie GK Enea". Związkowcy obawiają się, że w przyszłości "nieustannie podejmowane będą próby +centralizacji+ kompetencji kosztem LWB". "Stopniowo, długofalowo i małymi kroczkami uda się przecież oszukać czujność związkowców" - napisali.

Związkowcy nie wykluczają przeprowadzenia akcji protestacyjnej. Zorganizowali w tej sprawie referendum, w którym wzięło udział prawie 63 proc. pracowników uprawnionych do głosowania, ale blisko 83 proc. obecnych w pracy w dniu referendum. Ponad 96 proc. głosujących wyraziło zgodę na podjęcie akcji protestacyjnej przeciw stosowaniu Kodeksu GK Enea, "zgodnie z prawem do strajku włącznie".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z Bogdanki niezadowoleni z zasad korporacji w Enei. Nie wykluczają protestu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA