PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy z ArcelorMittal Poland chcą gwarancji dla pracowników. Straszą protestami

Związki zawodowe działające w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej wystąpiły do zarządu spółki o pisemne gwarancje ponownego uruchomienia wielkiego pieca nr 3 oraz utrzymania stabilności zatrudnienia i wynagrodzeń w dąbrowskiej hucie. W spółce może dojść do akcji protestacyjnych.

Związkowcy z ArcelorMittal Poland chcą gwarancji dla pracowników. Straszą protestami
ArcelorMittal Poland zatrudnia wraz ze spółkami zależnymi blisko 10 tys. osób (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Koncern ArcelorMittal Poland (AMP) podjął decyzję o zatrzymaniu jednego z dwóch wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej.
  • Związkowcy obawiają się, że jest to pierwszy krok do całkowitej likwidacji tego miejsca pracy. Tak jak to miało miejsce w Krakowie. 
  • Dlatego wystosowali do zarządu spółki prośbę o pisemne gwarancje ponownego uruchomienia wielkiego pieca nr 3 oraz utrzymania stabilności zatrudnienia i wynagrodzeń w dąbrowskiej hucie.

– Jeśli zarząd przedstawi konkretne propozycje porozumienia w sprawie gwarancji, będziemy rozmawiać. Natomiast jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli przystąpić do konkretnych akcji protestacyjnych. Innej opcji nie ma – mówi Lech Majchrzak, przewodniczący „Solidarności" w AMP.

Wystąpienie związków zawodowych to reakcja na ubiegłotygodniową decyzję koncernu o zatrzymaniu wielkiego pieca nr 3 w dąbrowskiej hucie. Choć zarząd AMP wskazał, że wstrzymanie pracy pieca ma mieć charakter tymczasowy, związkowcy obawiają się, że może ono stanowić wstęp do trwałej likwidacji części surowcowej w dawnej Hucie Katowice. Jak wskazują - taki scenariusz oznaczałby utratę ok. 2,5 tys. miejsc pracy w samej AMP i kolejnych tysięcy w firmach kooperujących.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W piśmie do zarządu ArcelorMittal Poland związkowcy wskazali, że ustne deklaracje pracodawcy dotyczące ponownego uruchomienia wielkiego pieca oraz utrzymania stanu zatrudnienia w okresie przestoju nie wygasiły obaw załogi o przyszłość zakładu i miejsca pracy.

"Jeszcze kilka dni temu przedstawiciele spółki zapewniali, że nie ma planów wyłączenia wielkiego pieca w dąbrowskim oddziale AMP. Co więcej, nie dalej niż miesiąc temu zapewniali, że piece w Polsce są niezagrożone (...). Dzisiaj realizowane są decyzje wstrzymujące pracę pieca" – czytamy w dokumencie.

Czasowe zamknięcie huty w Krakowie zamieniło się w trwałą likwidację 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z ArcelorMittal Poland chcą gwarancji dla pracowników. Straszą protestami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA