Związkowcy w Belgii protestują. Chodzi o wiek emerytalny

Strajki w proteście przeciwko reformom planowanym przez nowy belgijski rząd spowodowały utrudnienia w transporcie kolejowym w Belgii. Związkowcy sprzeciwiają się m.in. planom podniesienia wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy w Belgii protestują. Chodzi o wiek emerytalny

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 lis 2014 12:33


Strajkują związkowcy w czterech prowincjach Belgii: Antwerpii, Limburgii, Luksemburgu i Hainaut. Nie kursuje część pociągów i autobusów, a przed zakładami pracy związki zawodowe zorganizowały pikiety. Do strajków przystąpili pracownicy administracji, a także niektórych szpitali.

Czytaj też: Wcześniejsza emerytura poprawiła sytuację osób starszych na rynku pracy

Jak podaje francuskojęzyczne radio i telewizja RTBF, około 200 związkowców zablokowało dojazd do lotniska w Charleroi, skąd operują głównie tanie linie lotnicze. Całkowicie wstrzymano prace portu w Antwerpii. Dostęp do portu blokują pikiety strajkujących.

Poniedziałkowa (24 listopada br.) akcja to pierwszy z trzech zapowiedzianych na najbliższe tygodnie strajków regionalnych. 15 grudnia br. w Belgii ma się odbyć strajk generalny przeciwko reformom, planowanym przez nowy rząd premiera Charlesa Michela.

Związkowcy sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie będą jak dotąd co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania. Są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

Czytaj też: Związkowcy walczą o wcześniejsze emerytury. Lufthansa uważa, że chcą tylko zaszkodzić

Przeciwko tym reformom ok. 100 tys. Belgów manifestowało na ulicach Brukseli 6 listopada, doszło wówczas do starć z policją..

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.