PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy świętują rocznicę Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

  • Autor: aw/pap
  • 30 sie 2019 11:18

W sobotę (31 sierpnia) odbędą się w Gdańsku obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podczas uroczystości w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej powołany zostanie Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Związkowcy świętują rocznicę Porozumień Sierpniowych w Gdańsku
Wydarzenia z okazji 39. rocznicy Sierpnia'80 organizują też w sobotę władze Gdańska oraz Europejskie Centrum Solidarności (Fot. Flickr)
REKLAMA

Organizator uroczystości Wojciech Książek z Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" powiedział, że na uroczystości spodziewany jest premier Mateusz Morawiecki, a oprócz niego w obchodach rocznicy Sierpnia'80 mają wziąć udział m.in. minister finansów Marian Banaś, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Obchody rozpocznie w południe uroczysta msza św. w Bazylice św. Brygidy. Homilię wygłosi metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Rocznicowe obchody zakończy uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zaplanowano wystąpienia premiera Morawieckiego oraz przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy. Minister Paweł Mucha odczyta list od prezydenta Andrzeja Dudy.

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisana zostanie także umowa między "Solidarnością" a ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego powołująca Instytut Dziedzictwa Solidarności, który ma dbać o pamięć i promocję dorobku Solidarności lat 80. XX wieku. Z tej okazji głos zabierze wiceszef MKDiN Jarosław Sellin.

Wydarzenia z okazji 39. rocznicy Sierpnia'80 organizują też w sobotę władze Gdańska oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Rano spod pomnika Jana III Sobieskiego wyruszy Marsz Sektorówki zainicjowany przez środowiska obywatelskie m.in. KOD i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Pochód przejdzie pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, która zostanie otwarta m.in. przez założycieli ECS i b. prezydenta Lecha Wałęsę.

W ECS odbędzie się wręczenie Medali Wdzięczności. To nagroda ustanowiona przez ECS w 30. rocznicę narodzin Solidarności. Medal wyróżnia tych obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury, badają i popularyzują na świecie historię antykomunistycznej, demokratycznej opozycji w Polsce, a także w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka.

Medale Wdzięczności otrzymają trzy osoby: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans; Mirosław Marynowicz z Ukrainy, który w czasach ZSRR siedział 8 lat za to, że bronił praw człowieka i jest też m.in. założycielem ukraińskiego Pen-Clubu oraz węgierski działacz opozycji antykomunistycznej i burmistrz Budapesztu w latach 1990-2010 Gábor Demszky.

Dotąd Medalem Wdzięczności ECS uhonorowano 699 osób.

W ECS odbędzie się w sobotę międzynarodowa debata na temat statusu samorządów w polityce krajowej i globalnej. W programie dyskusji będzie m.in. prezentacja 21 postulatów polskich samorządowców na rzecz wzmocnienia roli samorządu, adresowanych do rządu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy świętują rocznicę Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA