Związkowcy spotkają się z premierem

Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych podczas środowego spotkania z premierem w Komisji Trójstronnej chcą rozmawiać m.in. o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o regulacjach dotyczących płacy minimalnej. Solidarność we wtorek omówi możliwości przeprowadzenia protestów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy spotkają się z premierem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 kwi 2013 20:58


Sztab protestacyjny NSZZ "Solidarność", który ma zdecydować o przygotowaniach do protestów, zbierze się we wtorek w południe w Warszawie. 24 godziny później, w środę w południe, rozpocznie się plenarne posiedzeniu Komisji. Udział premiera w posiedzeniu KT w liście do związkowców zapowiedział jej przewodniczący - minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy zapewnił w liście, że rząd nie uchyla się i nie będzie się uchylał od prowadzenia rzeczowej i merytorycznej debaty ze związkowcami. Wskazał, że właściwym forum prowadzenia dialogu jest Komisja Trójstronna, a w sprawie większości postulatów związkowych toczyły się lub toczą prace m.in. na tym forum.

Oprócz strony rządowej i związkowej, członkami Komisji są przedstawiciele pracodawców.

Forum Związków Zawodowych liczy, że podczas środowego spotkania premier wysłucha głosu partnerów społecznych. - Ciągle wierzymy w dialog społeczny, który przecież jest zapisany w konstytucji" - powiedział PAP przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. "Mamy nadzieję, że premier wpłynie na PO, aby ta wycofała z Sejmu szkodliwe dla pracowników zmiany w kodeksie pracy - mówił szef Forum.

- Liczymy też, że PO będzie otwarta na dialog dotyczący projektu nowej ustawy antykryzysowej, który także nie uwzględnia propozycji związku mających na celu ochronę pracowników przed zwolnieniami - zaznaczył. Chwałka poinformował, że podczas środowego posiedzenia KT Forum wystąpi do premiera w tych dwu sprawach - planowanych zmian w kodeksie pracy i planów nowej ustawy antykryzysowej.

Pytany, czy FZZ przyłączy się do możliwej akcji protestacyjnej Solidarności, o której będzie decydować wtorkowe posiedzenie komitetu protestacyjnego NSZZ "Solidarność", przypomniał, że formalną decyzję podejmą organy statutowe Federacji.

Zaznaczył jednak, że jeżeli "sytuacja na rynku pracy i działania rządu z tym związane będą szły w dotychczasowym kierunku, to przystąpienie do strajku jest bardzo prawdopodobne". Chwałka podkreślił, że Forum jako centrala związkowa i poszczególne związki ją tworzące, aktywnie uczestniczyli w ostatnim strajku na Śląsku; Forum zorganizowało także w całym kraju pikiety popierające ten strajk.

Po marcowym strajku generalnym na Śląsku szef Solidarności Piotr Duda do 17 kwietnia dał rządowi czas na przedstawienie harmonogramu rozmów i realizacji związkowych postulatów. Po informacji, iż premier weźmie udział w spotkaniu KT, Duda mówił PAP, że to gest jedynie wizerunkowy. - Sądzę, że chodzi jedynie o próbę przekonania społeczeństwa, że prowadzi się dialog i na tym się skończy, a faktycznie niewiele z tego wyniknie - komentował szef Solidarności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.