Związkowcy: skróćmy tydzień pracy

Jeden z największych w kraju związków zawodowych - OPZZ - uważa, że Polacy za długo pracują, i chce skrócić pracę z 40 do 38 godzin tygodniowo przy zachowaniu tych samych pensji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy: skróćmy tydzień pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza

29 sie 2013 7:52


- Pracujemy ciężko, długo i za małe pieniądze. Trzeba to zmienić - tłumaczy "GW" Piotr Szumlewicz, ekspert i doradca OPZZ.

Zgodnie z danymi OECD, Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej (1937 godzin rocznie). Dla porównania Niemcy i Francuzi o pół tysiąca godzin mniej, nawet Japończycy pracują tylko 1728 godzin.

Według OPZZ skracać tydzień pracy warto, bo przyniesie to gospodarce same korzyści. Pracownicy pracowaliby krócej, ale wydajniej, bo byliby mniej zestresowani i bardziej wypoczęci - pisze "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: OPZZ chce krótszego tygodnia pracy

Ponadto, w niektórych firmach skrócenie tygodnia pracy do 38 godzin mogłoby oznaczać konieczność zatrudnienia dodatkowych ludzi.

Pracodawcy?

- Skoro ze skrócenia tygodnia pracy będzie tyle korzyści, to dlaczego nie skrócimy go do 20 godzin? - ironizuje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.