PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy przypominają o emeryturach stażowych, czytając Orwella

 • km
 • 30 sie 2022 14:19

Od 2010 roku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych walczy o wprowadzenie emerytur stażowych. O swoim postulacie związkowcy przypominają m.in. poprzez czytanie pod Pałacem Prezydenckim wybranych przez siebie książek. W tym roku postawiono na publiczne czytanie powieści George'a Orwella „Folwark zwierzęcy”.

Związkowcy przypominają o emeryturach stażowych, czytając Orwella
Emerytura stażowa ma wprowadzić do polskiego systemu emerytalnego elastyczność w zakresie momentu przejścia na emeryturę (fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego (dla kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat po ukończeniu 55 roku życia oraz dla mężczyzn mających okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 40 lat po ukończeniu 60 roku życia). W poniedziałek 5 września 2022 roku w godz. 14.00-15.30 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie organizujemy kolejne wydarzenie w sprawie emerytur stażowych – będzie nim publiczne czytanie Prezydentowi RP fragmentów powieści "Folwark zwierzęcy” – informują związkowcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeczytaj: Startuje kampania wyborcza. Czy emerytury stażowe kupią wyborców?

Walka o emerytury stażowe trwa 

To kolejna próba apelu do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie interwencji w sprawie „niezwłocznego skierowania pod obrady Sejmu przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek projektów ustaw w sprawie emerytur stażowych, które złożyły w Sejmie, w porozumieniu z OPZZ, Klub Parlamentarny PSL-Kukiz’15 (23 stycznia 2020 r.) oraz Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (3 marca 2020 r.), a także projektu ustawy złożonego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 14 grudnia 2021 r.”.

Związkowcy przypominają także o czekającym na podjęcie prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP obywatelskim projektem ustawy w sprawie emerytur stażowych, złożonym w Sejmie w dniu 30 września 2021 r.

Pracodawcy są przeciwni emeryturom stażowym

W emeryturach stażowych nic dobrego nie widzą pracodawcy, m.in. eksperci ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Po tym, jak do Sejmu trafił projekt  Solidarności, wystosowali oni stanowisko, w którym krytycznie ocenili umożliwianieprzechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Związkowcy przypominają o emeryturach stażowych, czytając Orwella

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Edward 2022-09-02 11:35:47

  Piotr Duda ma jeden poważny problem polegający na tym, że jego pracodawcą jest Tadeusz Morawiecki. I dlatego może jedynie prosić i przypominać żeby oszukani wyborcy wierzyli że przewodniczący solidarności działa coś w temacie bo 7 lat niemocy pana Piotra chyba jasno nam spracowanym mężczyznom to obrazuje. Jak to ma tak dalej trwać to pan Piotr niech się nawet nie przedstawia jako przewodniczący solidarności a Morawiecki niech mu najlepiej da od razu tekę ministra, najlepiej pracy.

 • Jan 2022-09-01 19:55:37

  Kogo obchodzi że emerytury stażowe to najsprawiedliwszy system chyba nie PRAWA i sprawiedliwości czyli PIS oni nas ignorują a tacy głupcy jak ja w ostatnich wyborach im uwieżyłem.

 • zuza 2022-08-31 22:17:34

  Pracodawcy powinni mieć jak najmniej do powiedzenia. To nie oni tak cieżko harują. Obiecywał pan prezydent emerytury stażowe , a jak wygrał to zamilkł na długi czas. Złożył co prawda projekt i na tym się zakończyło. Projekty dali do zamrażalki i cicho sza. Jak najmniej o tym mówią, żeby ludzie zapomieli. ale są tacy co czekają od 7 lat od obiecywanek. A związki zawodowe też niewiele robią, nie upominją się o ludzi ciężko pracująch, tylko od czasu do czasu coś tam bąkną na odczepnego. Jak tak można. Jak można ludziom spojrzeć prosto w oczy. Ludzie, którzy czekają na emerytury stażowe nie siedzą za biurkiem, ani nie wożą ich luksusowymi samochodami tylko harują w ciężkich warunkach ressztkami sił. Tak się dba o pracownika. Dają tym co nie trzeba.

 • Stefan 2022-08-31 09:34:03

  Nie rozumiem co do emerytur stażowych mają pracodawcy do gadania. Było dawać pracę rodakom a nie pozwalać kilku milionom obywateli na emigrację zarobkową do innych krajów. Teraz my co mamy łatać tę dziurę i przez to pracować 50 lat albo dłużej? Litości mości władzo. Zmuście do pracy tych których puszczacie na emerytury po 15 latach. Niech się nie obijają już w wieku 40 lat zdrowe byki. W innych cywilizowanych krajach taka patologia jest nie do pomyślenia.

 • 47 lat pracy 2022-08-31 09:08:59

  Pytanie: W jakim celu "ktoś" podaje wyliczenia w latach 2022-2031??? Chyba tylko po to, aby kwota była bardzo duża i przestraszyła obywateli. Pseudo eksperci chwytają się wszystkiego byle wykazać, że uchwalenie ustawy o emeryturach stażowych grozi katastrofą finansów publicznych. Zagonić tych nierobów teoretyków do pracy fizycznej i zobaczą, co znaczy przepracować 35/40 lat.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA