Związkowcy PKP Cargo chcą premii z okazji święta kolejarza. Ale nie tylko

PKP Cargo weszło w spór zbiorowy ze związkami zawodowymi działającymi w spółce. Dotyczy on kwestii płacowych. Związkowcy domagają się m.in. premii z okazji święta kolejarza w wysokości 1 tys. zł na pracownika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy PKP Cargo chcą premii z okazji święta kolejarza. Ale nie tylko

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lis 2014 17:39


- "3 listopada br. w piśmie skierowanym do organizacji związkowych zarząd PKP Cargo odmówił spełnienia ich postulatów i wszedł w spór zbiorowy. Spór dotyczy przede wszystkim postulatów płacowych, w tym m.in. wypłaty po 1000 zł na każdego zatrudnionego z okazji święta kolejarza. Zarząd PKP Cargo zaproponował jednocześnie spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych w ramach rozpoczętego sporu zbiorowego" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też: Przewozy Regionalne: Kolejarze grożą strajkiem

Spółka podała, że pozostałe żądania związków zawodowych, zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego, ponieważ nie dotyczą kwestii ujętych w tej ustawie (m.in. warunków pracy i płacy). Żądania te obejmują m.in. ustanowienia przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych spółek zależnych grupy i wstrzymania zmian organizacyjnych w PKP Cargo.

Zgodnie z prawem trwający spór zbiorowy jest obecnie w fazie rokowań. Jeśli rokowania nie doprowadzą do zakończenia sporu, może on być kontynuowany w ramach mediacji (z udziałem zewnętrznego mediatora), a dopiero w przypadku ewentualnego fiaska rokowań lub mediacji i po spełnieniu szeregu przesłanek ustawowych, może przekształcić się w legalny strajk.

Czytaj też: PKP Cargo: Kolejarze testują rząd. Mają dość zmian i chcą pieniędzy

Łącznie w PKP Cargo działa kilkanaście ogólnopolskich central związków zawodowych. Uzwiązkowienie pracowników grupy wynosi ponad 80 proc.

W kwietniu tego roku w PKP Cargo zakończył się poprzedni spór zbiorowy, który trwał od czerwca 2013 roku. Na mocy zawartego wówczas porozumienia w sierpniu br. ponad 20 tys. pracowników otrzymało podwyżki oraz premie.

Przed debiutem giełdowym spółka PKP Cargo podpisała ze związkowcami pakt gwarancji pracowniczych, na mocy którego pracownicy otrzymali m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia, a także została im wypłacona premia prywatyzacyjna w formie akcji pracowniczych.

W grupie PKP Cargo na koniec czerwca pracowało 26,2 tys. osób

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.