PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy pikietowali przed siedzibą JSW

  • Autor: PAP/JS
  • 20 wrz 2019 15:41

Kilkudziesięciu obecnych i emerytowanych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) pikietowało przed siedzibą tej górniczej firmy w Jastrzębiu-Zdroju. Związkowcy domagają się wypłaty zaległych - ich zdaniem - świadczeń oraz zarzucają pracodawcy łamanie prawa pracy.

Związkowcy pikietowali przed siedzibą JSW
Przedstawiciele JSW dotąd nie odnieśli się do stawianych przez związkowców zarzutów Fot. JSW
REKLAMA
  • Związek Jedność domaga się przywrócenia do pracy zwolnionych pracowników m.in. byłego kandydata na członka zarządu JSW.
  • Druga petycja dotyczy żądania "wypłaty emeryckiego deputatu węglowego oraz zawieszonych składników wynagrodzeń za 2016 rok".
  • Przedstawiciele JSW dotąd nie odnieśli się do stawianych przez związkowców zarzutów.

Jak poinformował przewodniczący związku zawodowego Jedność kopalni Pniówek Oskar Karwacki, wśród głównych postulatów wnoszonych podczas piątkowej manifestacji była m.in. "wypłata 14. pensji oraz deputatu węglowego za 2016 rok pracownikom, którzy ratowali firmę w 2016 roku zawieszając część wynagrodzenia, a odeszli z JSW na emerytury lub urlopy górnicze przed 11 czerwca 2018 r."

Pozostałe postulaty dotyczyły wypłaty deputatów węglowych dla emerytów, którzy nie otrzymali ich z powodu - jak mówią związkowcy - "bezprawnie wypowiedzianych układów zbiorowych pracy", a także zaprzestania "nieprzestrzegania prawa pracy w JSW" oraz "mobbingu i prześladowania w JSW".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przedstawiciele JSW dotąd nie odnieśli się do stawianych przez związkowców zarzutów, nie odpowiedzieli też na skierowaną na początku tygodnia do biura prasowego spółki prośbę o komentarz w tej sprawie.

W trakcie manifestacji związkowcy złożyli w imieniu protestujących dwie petycje do władz spółki. "Nagminnie łamane jest prawo pracy, zasady współżycia społecznego oraz podstawowe prawa i wolności człowieka jako ludzkiej jednostki. Pracownicy byli i obecni żyją w poczuciu braku stabilności i odrzucenia" - napisali w jednej z nich, żądając "natychmiastowego wyjaśnienia wszystkich sygnałów dotyczących jakichkolwiek przejawów mobbingu czy dyskryminacji, przede wszystkim dotyczących przynależności związkowej".

Związek Jedność domaga się przywrócenia do pracy zwolnionych pracowników m.in. byłego kandydata na członka zarządu JSW z ramienia pracowników Marka Sękowskiego oraz b. dyrektora Biura Audytu Adama Milewskiego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy pikietowali przed siedzibą JSW

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA