PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy oburzeni podaniem informacji o alkoholu we krwi ofiar katastrofy w Rudnej

  • Autor: PAP/JS
  • 24 kwi 2017 17:03

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) wraził sprzeciw wobec działań Prokuratury Okręgowej w Legnicy, która w ubiegłym tygodniu poinformowała, że we krwi trzech górników - ofiar katastrofy w kopalni Rudna - wykryto niewielkie stężenie alkoholu.

Związkowcy oburzeni podaniem informacji o alkoholu we krwi ofiar katastrofy w Rudnej
W śledztwie ws. katastrofy w kopalni Rudna nikomu nie postawiono zarzutów (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• W śledztwie ws. katastrofy w kopalni Rudna nikomu nie postawiono zarzutów. 

• Śledczy sprawdzają, czy śmierć i obrażenia górników mogły postać w wyniku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób z powodu niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w KGHM Polska Miedź.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przewodniczący ZZPPM Ryszard Zbrzyzny wystosował list do ministra sprawiedliwość Zbigniewa Ziobry, w którym prosi o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do prokuratora odpowiedzialnego za upublicznienie informacji o wykryciu we krwi górników niewielkiego stężenia alkoholu.

Zbrzyzny nazwał upublicznienie informacji przez legnicką prokuraturę "skandalicznym". "Ta informacja odbiła się szerokim echem, jest krzywdząca dla rodzin i dla całej społeczności górników pracujących w KGHM. Ujawnienie jej świadczy o nieprofesjonalnym działaniu prokuratury" - powiedział Zbrzyzny. Dodał, że w jego opinii informowanie o niewielkim stężeniu alkoholu we krwi zmarłych górników, nie przyczynia się do wyjaśnia okoliczności katastrofy w Rudnej.

Dodał, że jest to "tym bardziej oburzające, że jest to jedyna informacja ujawniona mediom z tego śledztwa".

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że odniesie się do treści pisma związkowców dopiero, gdy trafi ono do PK. "Zawsze można złożyć skargę na działania prokuratury, ale kluczowe w tej sprawie jest to, czy podana została informacja prawdziwa czy nieprawdziwa" - powiedziała Bialik.

W piątek Prokuratura Okręgowa w Legnicy podała, że we krwi trzech górników, którzy w ubiegłym roku zginęli w wyniku silnego wstrząsu, w należącej do KGHM kopalni Rudna, wykryto niewielkie stężenie alkoholu. We krwi zaś kolejnej ofiary śladowe ilości metamfetaminy.

Rzeczniczka legnickiej prokuratury Lidia Tkaczyszyn poinformowała przy tym, że nie wiadomo, czy górnicy podczas pracy byli pod wpływem alkoholu, czy wytworzył się on w wyniku przemian zachodzących w organizmie po śmierci. "Trzeba zwrócić uwagę, że te przemiany mogły zachodzić bardzo szybko, gdyż w miejscu katastrofy była duża wilgotność i wysoka temperatura. Poza tym upłynęło sporo czasu od zgonu do momentu wyciągnięcia ciał na powierzchnię" - mówiła prokurator.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy oburzeni podaniem informacji o alkoholu we krwi ofiar katastrofy w Rudnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA