Związkowcy nie przyjdą na obrady Komisji Trójstronnej, będą pikietować

- 24 października Komisja Trójstronna omówi związkowe postulaty, przedstawione podczas wrześniowego protestu w stolicy. Związki nie przyjdą na obrady, zamiast tego będą pikietować budynek Centrum Dialog i zorganizują konferencję prasową przed siedzibą premiera.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy nie przyjdą na obrady Komisji Trójstronnej, będą pikietować

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 paź 2013 13:57


W czwartek Komisja Trójstronna zajmie się związkowymi propozycjami, zawartymi w petycjach do ministerstw: pracy, edukacji, skarbu i transportu. Na kolejnym posiedzeniu Komisja ma omawiać postulaty zgłoszone wobec resortów: gospodarki, służba zdrowia, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Rzecznik Solidarności zapowiada, że związki nie wezmą udziału w tym posiedzeniu. "Zorganizujemy w tym dniu przed Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog pikietę, podczas której w formie happeningu zaprezentujemy, co poszczególne resorty odpowiedziały nam na nasze postulaty i przedstawimy nasz komentarz do tych odpowiedzi" - powiedział w poniedziałek PAP Marek Lewandowski.

Dodatkowo przed kancelarią premiera związki zorganizują konferencję prasową, na której poinformują, że czekają na dwustronne rozmowy z rządem, ponieważ ich dialog w Komisji Trójstronnej cały czas jest zawieszony.

Lewandowski zapewnił, że czwartkowa pikieta i konferencja prasowa to wspólna inicjatywa trzech central: "S", OPZZ i FZZ. We wtorek zebrać ma się natomiast w Katowicach Sztab Protestacyjny NSZZ "Solidarność", który podejmie decyzje o dalszych akcjach protestacyjnych związku.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do dwunastu miesięcy.

Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej: odwołanie Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu i przeprowadziły w połowie września ponad 100 tys. manifestację w Warszawie przeciwko polityce rządu.

W petycjach, złożonych wówczas w poszczególnych resortach, związki domagały się m.in.: od ministerstwa pracy - wycofania z kodeksu pracy "antypracowniczych zapisów", ograniczenia "umów śmieciowych", wzrostu płacy minimalnej, wycofania się z podwyższenia wieku emerytalnego.

W ministerstwie skarbu m.in. postulowali kontrolę i stanowcze egzekwowanie umów prywatyzacyjnych, ustanowienie obowiązku wprowadzenia corocznych negocjacji z przedstawicielami pracowników w sprawie wzrostu wynagrodzeń w roku następnym, uznanie pakietów socjalnych za źródło prawa pracy.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.