Związkowcy: na roczne wynagrodzenie prezesa Orlenu operatorzy produkcji muszą pracować 30 lat

Około 600 pracowników PKN Orlen i spółek zależnych rozpoczęło we wtorek po południu pikietę przed bramą nr 1 zakładu głównego płockiego koncernu. Powodem protestu jest m.in. brak porozumienia w sprawie podwyżek płac dla pracowników w 2013 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy: na roczne wynagrodzenie prezesa Orlenu operatorzy produkcji muszą pracować 30 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 kwi 2013 20:14


Organizatorem protestu jest Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który zawiązał się w PKN Orlen pod koniec marca. Wchodzące w jego skład związki, w tym największe działające w spółce, wprowadziły wtedy do odwołania pogotowie strajkowe.

Protestujący wznoszą okrzyki: "złodzieje". Mają ze sobą transparenty z hasłami: "Dość likwidacji miejsc pracy", "Na roczne wynagrodzenie prezesa Orlenu operatorzy produkcji muszą pracować 30 lat".

"Powodem protestu jest brak podwyżek płac i postawa pracodawcy, który twierdzi, że związki nie maja prawa do sporu zbiorowego na tle płacowym" - powiedział dziennikarzom Krzysztof Barcikowski, szef największego związku w PKN Orlen - pracowników ruchu ciągłego. "Mamy nadzieję, że zarząd spółki usiądzie do rozmów ze związkami, jak to jest w cywilizowanych krajach" - dodał.

Związkowcy zarzucają zarządowi PKN Orlen bezprawne działania uniemożliwiające przeprowadzenie rokowań i mediacji w ramach sporu zbiorowego. Domagają się m.in. powołania członka zarządu ds. dialogu społecznego i rozpoczęcia negocjacji płacowych w spółkach zależnych płockiego koncernu.

Według zarządu PKN Orlen nie ma podstaw do wejścia związków zawodowych w spór zbiorowy, a także do prowadzenia akcji protestacyjnych czy strajków w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W ocenie zarządu spółki, działania związków nie znajdują oparcia w regulacjach prawnych i są nielegalne.

Biuro prasowe PKN Orlen w stanowisku dotyczącym akcji Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podało, że spółka złożyła w sądzie wniosek o ustalenie legalności sporu. W oświadczeniu tym podkreślono, że zarząd PKN Orlen "nie prowadzi żadnych bezprawnych działań, jak sugerują związki, tylko wręcz przeciwnie - działa zgodnie z literą prawa i jednocześnie jest wciąż gotowy na powrót do rozmów". Brak podwyżek płac w 2013 r. zarząd koncernu argumentuje dyscypliną finansową i optymalizacją kosztów stałych, koniecznych do realizacji planów rozwojowych spółki i utrzymania zatrudnienia na stabilnym poziomie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.