-
- •22 mar 2018 18:08
Już 9 stycznia tego roku wszystkie związki zawodowe pracowników resortu obrony narodowej skierowały do nowo mianowanego ministra list w sprawie poprawy wynagrodzeń wszystkich pracowników.

- Do dziś nie otrzymaliśmy od pana ministra Mariusza Błaszczaka odpowiedzi i nie znamy np. terminu spotkania i podjęcia rozmów w tej sprawie – powiedział nam Krzysztof Paluch, prezes Związku Zawodowego Militaria, wchodzącego w skład OPZZ. – To nie jest dobra praktyka, bowiem poprzedni minister nie spotkał się z nami bezpośrednie ani razu w ciągu dwu lat urzędowania.
Formalnie, właśnie w 2016 r. minister obrony narodowej ustalił poprzez swoje służby z niektórymi związkami zawodowymi zrzeszonymi w resorcie, że w 2018 roku nastąpi „znaczący wzrost wynagrodzeń”.
- Mowa była o ok. 250 zł brutto – dodaje Paluch. - Tymczasem choć w budżecie MON na bieżący rok pojawiły się dodatkowe środki, w wysokości 185 mln zł, to podwyżek wciąż nie ma.
MON: Budżet obronny na 2018 r. rekordowy pod względem kwoty
Przypomina on, że w piśmie z 9 stycznia związkowcy napisali, że oczekują:
- przedstawienia stronie społecznej wyczerpującej informacji w zakresie poprawy poziomu wynagrodzeń od 1 stycznia 2018 r. dla wszystkich pracowników resortu obrony narodowej w formie podwyższonych wynagrodzeń zasadniczych wraz z pochodnymi oraz wskazanie terminu wypłaty tych podwyższonych wynagrodzeń,
- zorganizowania z ministrem spotkania w celu omówienia spraw dotyczących polityki zatrudnieniowo-wynagrodzeniowej pracowników zatrudnionych w resorcie MON.
Pod listem podpisali się przedstawiciele: Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Wojska, Krajowej Sekcji Pracowników Cywilnych MON NSZZ „S”, Krajowej Rady Związku Zawodowego Poligrafów, Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Sektora Obronnego, Zarządu Krajowego Związku Pracowników Wojska „Tarcza” i Zarządu Krajowego NSZZ „S”- 80.
Jak podkreśla prezes Paluch, w związku z lekceważeniem przez ministerstwo tych postulatów, strona związkowa zawiesiła 29 stycznia prace związane z kompleksową zmianą w sprawie układu zbiorowego pracy.
Awanse generalskie symbolicznym końcem epoki Antoniego Macierewicza w MON

KOMENTARZE (8)