Forum Związków Zawodowych negatywnie ocenia zaproponowany przez NSZZ "Solidarność" i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pomysł, by członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegali przepisom lustracyjnym. - Postulat ten nie koresponduje z otoczeniem prawnym - ustawą lustracyjną i wspomnianą powyżej ustawą o RDS.

- Ustawa lustracyjna nakłada na osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 roku i powoływane lub mianowane na jakiekolwiek stanowiska przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych - mówi Cezary Kaźmierczak. - Zgodnie z ustawą o RDS, członków Rady powołuje właśnie prezydent. W naszym przekonaniu, a także zgodnie z załączoną do pisma opinią prawną, nie ma najmniejszych wątpliwości, że członkowie Rady powinni, w myśl już obowiązujących przepisów, składać oświadczenia lustracyjne. Ufamy, że prezydent podzieli naszą opinię w tym zakresie - dodaje.
Teraz głos w tej sprawie zabrało Forum Związków Zawodowych. W przyjętym przez związek stanowisku czytamy, że w ich ocenie RDS powinna pozostać instytucją, która w pierwszej kolejności koncentruje się na sprawach społeczno - gospodarczych, zgodnie z założeniami właściwej w tym zakresie ustawy.
- Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wprowadzenia obowiązku lustracyjnego. Wśród członków RDS. Postulat NSZZ „S” i ZPP nie koresponduje z otoczeniem prawnym - ustawą lustracyjną i wspomnianą powyżej ustawą o RDS. Próba procedowania zmiany jakiegokolwiek regulaminu wewnętrznego RDS bez uprzedniej nowelizacji powyższych aktów normatywnych jest więc w efekcie stratą czasu i szukaniem tematów zastępczych. Jesteśmy gotowi dyskutować o tej kwestii we właściwym dla niej momencie, tj. w trakcie debaty na temat nowelizacji ustawy o RDS. Na dzień dzisiejszy dyskusja na ten temat pozostaje bezprzedmiotowa - czytamy w stanowisku przyjętym przez RDS.


KOMENTARZE (0)