PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowcy krytykują pomysł lustracji członków Rady Dialogu Społecznego

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 18 wrz 2019 12:22

Forum Związków Zawodowych negatywnie ocenia zaproponowany przez NSZZ "Solidarność" i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pomysł, by członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegali przepisom lustracyjnym. - Postulat ten nie koresponduje z otoczeniem prawnym - ustawą lustracyjną i wspomnianą powyżej ustawą o RDS.

Związkowcy krytykują pomysł lustracji członków Rady Dialogu Społecznego
Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wprowadzenia obowiązku lustracyjnego - czytamy w stanowisku FZZ. Fot. rds.gov.pl
REKLAMA

Na początku września Piotr Duda, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego i przewodniczący NSZZ „Solidarność" oraz Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, złożyli na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, a także Doroty Gardias, przewodniczącej RDS, pisma odnoszące się do obowiązkowej lustracji członków RDS.

- Ustawa lustracyjna nakłada na osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 roku i powoływane lub mianowane na jakiekolwiek stanowiska przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych - mówi Cezary Kaźmierczak. - Zgodnie z ustawą o RDS, członków Rady powołuje właśnie prezydent. W naszym przekonaniu, a także zgodnie z załączoną do pisma opinią prawną, nie ma najmniejszych wątpliwości, że członkowie Rady powinni, w myśl już obowiązujących przepisów, składać oświadczenia lustracyjne. Ufamy, że prezydent podzieli naszą opinię w tym zakresie - dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Teraz głos w tej sprawie zabrało Forum Związków Zawodowych. W przyjętym przez związek stanowisku czytamy, że w ich ocenie RDS powinna pozostać instytucją, która w pierwszej kolejności koncentruje się na sprawach społeczno - gospodarczych, zgodnie z założeniami właściwej w tym zakresie ustawy.

- Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wprowadzenia obowiązku lustracyjnego. Wśród członków RDS. Postulat NSZZ „S” i ZPP nie koresponduje z otoczeniem prawnym - ustawą lustracyjną i wspomnianą powyżej ustawą o RDS. Próba procedowania zmiany jakiegokolwiek regulaminu wewnętrznego RDS bez uprzedniej nowelizacji powyższych aktów normatywnych jest więc w efekcie stratą czasu i szukaniem tematów zastępczych. Jesteśmy gotowi dyskutować o tej kwestii we właściwym dla niej momencie, tj. w trakcie debaty na temat nowelizacji ustawy o RDS. Na dzień dzisiejszy dyskusja na ten temat pozostaje bezprzedmiotowa - czytamy w stanowisku przyjętym przez RDS.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy krytykują pomysł lustracji członków Rady Dialogu Społecznego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA