Związkowcy ArcelorMittal walczą o ochronę 7 tysięcy miejsc pracy

Działające w ArcelorMittal Poland związki zawodowe wysłały do premier Ewy Kopacz list z wezwaniem do wsparcia rodzimego przemysłu metalurgicznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy ArcelorMittal walczą o ochronę 7 tysięcy miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

29 sty 2015 18:59


W liście podpisanym przez przewodniczących 6 związkowych central związkowcy wskazują na trudniejsze niż na innych kontynentach warunki działania przemysłu i wynikający z tego brak konkurencyjności. Autorzy listu podają przykład cen energii, które w UE są trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych.

"W ciągu 10 miesięcy 2014 r. import stali do UE wzrósł o 22 proc. rok do roku. W tym samym czasie do Polski wjechało o 19 proc. więcej stali z importu niż w roku 2013. Rośnie import z krajów spoza Unii Europejskiej. Również Chiny, pomimo mniejszego zapotrzebowania na stal u siebie, nie ograniczyły jej produkcji, a zwiększyły eksport. Niestety nie mamy odpowiednich mechanizmów, które pozwoliłyby nam chronić nasz rodzimy przemysł" - napisano w liście.

Związkowcy przypominają o sytuacji ArcelorMittal Poland, który w połowie 2016 roku będzie musiała wyłączyć z eksploatacji jedyny działający jeszcze w Hucie Sendzimira w Krakowie wielki piec. Jednostka ta dochodzi do końca swego cyklu produkcyjnego i jej dalsze funkcjonowanie jest uzależnione od gruntownej modernizacji. To wymaga dużych nakładów, zwiększanych jeszcze przez kolejne inwestycje proekologiczne w innych zakładach, które są wymuszane przez zaostrzanie przez Unię Europejską celów ochrony klimatu.

Związkowcy przypominają, że w grę wchodzi ochrona 7 tysięcy miejsc pracy w hucie i pracujących na jej rzecz firmach. "Kwota ponad 400 mln euro, która powinna zostać wydatkowana tylko na projekty ochrony środowiska w zakładach ArcelorMittal w Polsce w ciągu najbliższych 4 lat jest poza zasięgiem firmy w której pracujemy i która właśnie wychodzi, nie bez uszczerbku, z największego w historii metalurgii kryzysu. (…) Bez wsparcia polskiego rządu i przyznania polskiemu hutnictwu środków z unijnych funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska nie będzie to jednak możliwe. Oznacza to także, że krakowski oddział ArcelorMittal Poland ze zintegrowanego producenta stali zmieni się w zakład przetwórczy składający się z dwóch walcowni" - napisali związkowcy.

Cały tekst przeczytasz na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.