PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowa wojna w służbach

  • Autor: PAP/AH
  • 2 gru 2019 16:08

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych chce interwencji szefa MSWiA w sprawie nielegalnego, jej zdaniem, wspierania przez niektórych przełożonych tworzenia struktur "Solidarności" w służbach.

Związkowa wojna w służbach
Adobe Stock
REKLAMA
  • We wniosku skierowanym do ministra SWiA Mariusza Kamińskiego związkowcy wyrazili sprzeciw wobec przypadków ingerowania w niezależność i samorządność związków zawodowych.
  • Chcą m.in. podjęcia działań zapobiegających angażowaniu się niektórych przełożonych w tworzenie struktur "Solidarności" w podległych im jednostkach.
  • Federacja zwraca uwagę na to, że związek zawodowy jest dobrowolną organizacją powołaną do reprezentowania i obrony praw pracowników, ich interesów zawodowych i socjalnych.

W uzasadnieniu wniosku związkowcy zaznaczają, że otrzymali od funkcjonariuszy informacje oraz dokumenty świadczące o zaangażowaniu niektórych przełożonych w rozpowszechnianie drogą służbową materiałów informacyjnych zachęcających do członkostwa w NSZZ "Solidarność".

"Biorąc pod uwagę hierarchiczność, jaka obowiązuje w relacjach pomiędzy przełożonymi i podwładnymi we wszystkich nadzorowanych przez pana ministra formacjach, rozpowszechnianie materiałów propagandowych przygotowanych przez NSZZ "Solidarność" należy uznać za przejaw bezprawnej ingerencji przedstawicieli organów państwa w suwerenną działalność związków zawodowych" - czytamy w oświadczeniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Związkowcy dodają, że zachęcanie przez przełożonych do wstępowania do konkretnego związku zawodowego "może stanowić przejaw dyskryminacji lub nierównego traktowania z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim".

Federacja zwraca uwagę na to, że związek zawodowy jest dobrowolną organizacją powołaną do reprezentowania i obrony praw pracowników, ich interesów zawodowych i socjalnych. Ponadto związek jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej, samorządu terytorialnego i od innych organizacji, zaś organy państwowe i samorządowe oraz pracodawcy powinni traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowa wojna w służbach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA