PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związkowa Alternatywa rozpoczyna referendum strajkowe w ZUS

  • KDS
  • 4 lip 2022 9:40

10 z 11 organizacji związkowych działających w ZUS zgodziło się podpisać porozumienie, które zakłada 600 zł podwyżki dla pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedstawiciele Związkowej Alternatywy odmówili podpisania ustaleń. Poinformowali, że rozpoczynają referendum strajkowe.

Związkowa Alternatywa rozpoczyna referendum strajkowe w ZUS
ZUS podejmie wszelkie możliwe próby działania, aby przekonać Związkową Alternatywę do podpisania porozumienia płacowego - informuje ZUS (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W niedzielę, 3 lipca, przez cały dzień trwały negocjacje płacowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
  • 10 organizacji związkowych działających w ZUS podpisało porozumienie, które zakłada podwyżki dla pracowników.
  • Przedstawiciele jednego z najmniejszych związków w ZUS - Związkowej Alternatywy - odmówili podpisania ustaleń i opuścili spotkanie. Zapowiedzieli start referendum strajkowego.

W niedzielę odbyło się spotkanie pracodawcy z 11 działającymi w ZUS zakładowymi organizacjami związkowymi. Negocjacje doprowadziły do uzgodnienia wspólnego stanowiska przez 10 organizacji związkowych.

Zgodnie z uzgodnionym stanowiskiem podwyżka składać się będzie z dwóch części: obligatoryjnej i uznaniowej. Podwyżkę w kwocie obligatoryjnej 600 zł brutto na pełen etat otrzymają wszyscy pracownicy uprawnieni do podwyżki. Część uznaniowa podwyżki (300 zł) będzie przyznawana w oparciu o kryteria merytoryczne określone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, z uwzględnieniem kryterium wieloletniego doświadczenia w pracy zawodowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Porozumienia nie podpisali przedstawiciele Związkowej Alternatywy. Zdaniem ZUS, związek od początku negocjacji nie prowadził dialogu w dobrej wierze. Negował wszystkie poczynione uzgodnienia i nie zgodził się na wspólnie ustalony podział środków. Ostatecznie w trakcie prowadzonych rozmów reprezentacja Związku opuściła spotkanie.

Spełnili życzenie pracodawcy

- Związkowa Alternatywa jako jedyna nie podpisała porozumienia z pracodawcą. Pozostałe związki spełniły życzenie pracodawcy, by zejść z podwyżki wynagrodzeń zasadniczych z 800 zł na 600 zł, zwiększając pulę części uznaniowej ze 100 na 300 zł. Oznacza to, że podobnie jak w poprzednich latach osoby podporządkowane pracodawcy dostaną zdecydowanie większe podwyżki i premie niż większość pracowników. Trudno w tym kontekście się dziwić naciskowi OPZZ, FZZ i Solidarności na tego typu rozwiązania, skoro tylko w grudniu ubiegłego roku liderzy tych związków otrzymali od pracodawcy średnio po 30 tys. zł - skomentował decyzję pozostałych związków Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Związkowa Alternatywa rozpoczyna referendum strajkowe w ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tatko 2022-07-06 08:51:52

    Ci to wogóle za związek? Ilu ma członków w ZUS? Dwustu? I oni blokują pieniądze dla 42 tysięcy pracowników ... Ci co należą do tej alternatywy niech się zastanowią czy warto dzielić się z nimi swoimi pieniędzmi...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA