Związki zawodowe rządzą w PKP Cargo?

• Od 2 lipca 2015 r., gdy związki zażądały podwyżek dla pracowników, Skarb Państwa stracił 759 mln zł na spadku wartości akcji PKP Cargo. Przyszli emeryci oszczędzający w ramach otwartych funduszy emerytalnych (OFE) stracili 814 mln zł - twierdzi Wojciech Zając z fundacji FOR.
• Spółka nie zgadza się z tezą przedstawioną w jego analizie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki zawodowe rządzą w PKP Cargo?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

22 wrz 2016 9:01


Zdaniem Wojciecha Zająca z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju, PKP Cargo jest zdominowane przez związki zawodowe. Ok. 87 proc. załogi należy do minimum jednego związku zawodowego. Domagają się one lepszych warunków pracy. Po wstecznej zmianie statutu PKP Cargo czynni funkcyjni członkowie ZZ znów mogą zasiadać w radzie nadzorczej, pomimo oczywistego konfliktu interesów. Zniesiony został także wymóg posiadania wykształcenia magisterskiego lub równorzędnego dla kandydatów załogi na członka RN i członka zarządu.

2 lipca 2015 r., jeszcze przed zmianami w zarządzie PKP Cargo, związki zażądały podwyżki pensji brutto o 460 zł i wstąpili w spór zbiorowy. Od tego dnia wartość spółki spadła o 2,3 mld zł (- 60,36 proc.).

Jak przypomina też autor publikacji, załodze została przyznana podwyżka 200 zł brutto, lecz związki zawodowe nie wyraziły zgody na polubowne zakończenie sporu.

16 marca br. nowy zarząd zawarł porozumienie ze związkowcami, godząc się na postawione warunki, co będzie kosztować spółkę dodatkowo 122,7 mln zł rocznie. Skutkowało to spadkiem cen akcji spółki w ciągu tygodnia od ogłoszenia porozumienia z 55,10 zł na 42,18 zł.

Inaczej przedstawia fakty spółka: w drugiej połowie czerwca zarząd PKP Cargo porozumiał się ze stroną społeczną w kwestii postulowanej przez nią zmiany wynagrodzeń. Obie strony zgodziły się na odroczenie do końca 2016 roku terminu zawarcia porozumienia, kończącego też spór zbiorowy. Nie zostały podjęte decyzje o podwyżkach, w całym 2016 ich nie było. Widząc sytuację spółki i biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe, związki zawodowe odstąpiły od postulowanych podwyżek.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ymbyketa 2016-10-25 22:11:35

Casus Kompanii Węglowej bliski