PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Związki zawodowe robią górnictwu niedźwiedzią przysługę?

Obecny rząd stara się uratować zadłużony na ok. 2,5 mld zł Katowicki Holding Węglowy. Często można jednak ostatnio spotkać się z opiniami, że górniczy związkowcy stali się tu współdecydentami. To rodzi pytania o możliwe konsekwencje takiej sytuacji.

Związki zawodowe robią górnictwu niedźwiedzią przysługę?
Katowicki Holding Węglowy jest potwornie zadłużony (fot.PTWP)
REKLAMA

- Katowicki Holding Węglowy jest potwornie zadłużony. Nie rozumiem tego, jak można było doprowadzić do takiej sytuacji - powiedział portalowi wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Spółka nie ma płynności, nie wypłacono w niej w całości czternastki. Mając na uwadze zadłużenie Katowickiego Holdingu Węglowego, wynoszące około 2,5 mld zł, trzeba zaznaczyć, że rysuje się bardzo smutny i nieciekawy obraz. Na proces łączenia nerwowo spoglądają cały czas firmy mające pieniądze w KHW. Obecna ekipa rządząca odziedziczyła w górnictwie olbrzymie problemy po poprzednikach. Wielokrotnie mówiłem o tym, również w wywiadach dla portalu wnp.pl, że w czasie rządów PO-PSL zaklinano rzeczywistość. Nic w górnictwie nie zrobiono. Zamiast podejmować decyzje mieliśmy do czynienia z balem na Titanicu. Mam nadzieję, że obecny rząd będzie postępował racjonalnie. Trzeba szybko podejmować decyzje - zaznaczył Steinhoff.

Według Steinhoffa, nie można mówić w nieskończoność o wygaszaniu, o wyciszaniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nie można owijać w bawełnę, tylko trzeba stawiać sprawę jasno i nazywać po imieniu konieczne działania - podkreślił Steinhoff. - Jak trzeba zlikwidować nierentowne aktywa, od lat generujące straty, to trzeba.

Czytaj też: Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego ws. połączenia KHW i PGG

Jednak górnicze związki stale podkreślają, że jedynym kryterium przy likwidacji może być sczerpanie złoża. Stąd przy łączeniu KHW z PGG związkowcy z Holdingu wskazywali, że nie podpiszą się pod porozumieniem, w którym będzie mowa o przenoszeniu kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej natomiast związki cały czas wskazują, że oddanie kopalni Krupiński do SRK będzie olbrzymim błędem i ogromnym marnotrawstwem. Same związki są mocno podzielone i nie stanowią monolitu. Obecnie w pozostałych centralach związkowych spogląda się głównie na Solidarność.

- Prawdą jest, że to po stronie Solidarności leży w tej chwili piłka, to bowiem ich rząd i ich ministrowie - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl w grudniu ubiegłego roku Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, w kontekście możliwości przenoszenia kolejnych kopalń do SRK. Natomiast obecnie Sierpień 80 wskazuje, że w Katowickim Holdingu Węglowym to Solidarność hamuje osiągniecie porozumienia.

Więcej czytaj na wnp.pl

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki zawodowe robią górnictwu niedźwiedzią przysługę?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA