×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Związki zawodowe punktują rząd. Wzrośnie inflacja i nierówności

  • km
  • 23 lip 2021 19:00

OPZZ, NSZZ „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie założeń projektu budżetu państwa na 2022 r. Centrale związkowe twierdzą, że prognozy makroekonomiczne rządu są chybione, pomysł zamrożenia płac w budżetówce zabójczy dla obywateli i przedsiębiorców, a podwyżka płacy minimalnej zbyt niska.

Związki zawodowe punktują rząd. Wzrośnie inflacja i nierówności
Związkowcy nie zgadzają się między innymi z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie minimalnej płacy (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jednym z najbardziej zapalnych punktów jest kwestia wynagrodzeń na 2022 rok. Związkowcy swoje stanowisko dotyczące m.in. wzrostu wynagrodzeń w budżetówce o 12 proc. i podwyżkę płacy minimalnej o 10,7 proc. przedstawili w maju.
  • Zgodnie z opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektem od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł.
  • Związkowcy alarmują, że zamrożenie płac w budżetówce i zbyt wolny wzrost płacy minimalnej uniemożliwią przezwyciężenie negatywnych skutków pandemii dla gospodarki.

Wspólne stanowisko trzech central związkowych: Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych to efekt fiaska trzytygodniowych negocjacji z rządem i pracodawcami w Radzie Dialogu Społecznego.

Jednym z najbardziej zapalnych punktów jest kwestia wynagrodzeń na 2022 rok. Związkowcy swoje stanowisko dotyczące m.in. wzrostu wynagrodzeń w budżetówce o 12 proc. i podwyżkę płacy minimalnej o 10,7 proc. przedstawili w maju. Rząd te propozycje odrzucił.

Wyższa inflacja i niedoszacowane bezrobocie

W opublikowanym wspólnym stanowisku związkowcy zwracają uwagę, że przedstawione przez rząd założenia nie uwzględniają skutków finansowych Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu – przede wszystkim ich oddziaływania na PKB i inflację. Apelują także o  udostępnienie odpowiednich projektów ustaw związanych z Polskim Ładem.

- Centrale nie wierzą też w szacowane przez rząd tempo wzrostu gospodarczego w przyszłym roku (4,3 proc.) i inflację (2,8 proc.). Zarówno Komisja Europejska, jak i NBP szacują wzrost PKB na powyżej 5 proc., a inflacji – powyżej 3 proc. Niedoszacowanie inflacji pociąga za sobą niedoszacowanie wpływów z podatków, co z kolei skutkuje przesadnymi oszczędnościami. „W naszej ocenie może powtórzyć się sytuacja z roku 2020, kiedy to inflacja była wyższa od zaplanowanej o 1,6 punktów proc. - czytamy.

Związkowcy krytycznie odnoszą się również do oceny skutków pandemii na rynek pracy. „W styczniu 2021 r. bezrobocie wzrosło do 6,5 proc. - poziomu nienotowanego od ponad 2 lat. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, wiele osób np. z obawy przed zakażeniem nie rejestrowało się w urzędach pracy” - czytamy. „A więc oficjalny poziom bezrobocia, podawany przez urzędy pracy, był najprawdopodobniej zaniżony”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Związki zawodowe punktują rząd. Wzrośnie inflacja i nierówności
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Skąd ich biorą? 2021-07-24 23:27:00

    Związkowcy, o są ignoranci ekonomiczni. Dosypywanie pieniędzy w czasie inflacji, tylko ją pogłębi. Solidaruchy już to wygenertrowali w 1980 i 1981r.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA