×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Związki zawodowe nie chcą odwołania dyrektora teatru im. Słowackiego

  • Autor: PAP/JP
  • 11 mar 2022 17:15

Przedstawiciele związków zawodowych działających w krakowskim teatrze im. Słowackiego poinformowali, że sprzeciwiają się odwołaniu Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora tej instytucji. Teatr przetrwał pandemię dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu - przekonują.

Związki zawodowe nie chcą odwołania dyrektora teatru im. Słowackiego
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (fot. Mach240390/Wikipedia/CC BY 4.0)
REKLAMA
  • "Negatywnie opiniujemy zamiar odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora" - oświadczył podczas piątkowego briefingu Grzegorz Wójtowicz, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Teatru im. Słowackiego.
  • O rozpoczęciu procedury odwołania dyrektora naczelnego i artystycznego sceny, w połowie lutego poinformował zarząd województwa małopolskiego.
  • Głuchowskiemu zarzucono naruszenie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (miał on nie przeprowadzić postępowania przetargowego na usługi kompleksowego utrzymania czystości w teatrze, a także zawierać kolejne odrębne umowy z wybranym przez siebie wykonawcą).

Dyrektor od początku odpiera te zarzuty, podkreślając, że nigdy nie działał na szkodę teatru ani nie zrobił niczego, co naraziłoby tę instytucję na straty finanse; przeciwnie, starał się, aby jak najmniej odczuła ona te związane z pandemią koronawirusa.

Również członkowie związku zawodowego w zaprezentowanym stanowisku zapewnili, że teatr pod wodzą Głuchowskiego "z powodzeniem przetrwał jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii". W ich ocenie udało się to "dzięki niespotykanej solidarności i zaangażowaniu zatrudnionych w teatrze, oraz przede wszystkim dzięki osobistemu, dużemu oddaniu dyrektora". Wójtowicz zaapelował, by władze dostrzegły to zaangażowanie, bo "wszystko, co dyrektor w tym czasie robił, było elementem skutecznej ochrony finansów teatru".

Związkowiec podkreślił, że podjęcie przez dyrektora działań, które budzą sprzeciw zarządu, nie musi oznaczać, że w jakikolwiek sposób naruszył on prawo. "Niestety wziąć pod uwagę trzeba fakt, że decyzja o trybie zlecenia usług utrzymania czystości w obiektach być może miała charakter błędny; interpretacja przepisów jest różna. Niemniej nie było w tym działaniu nic złego, co wyrządziłoby teatrowi szkodę finansową" - powiedział. W jego opinii, nie doszło do złamania zasad tzw. uczciwej konkurencji.

Wójtowicz wskazał, że struktury nie będą odnosić się do "zarzutu wulgaryzacji sceny", bo "dotyczy to subiektywnej oceny przez zarząd województwa małopolskiego działalności artystycznej, realizowanej przez dyrektora".

Zaapelował, by w obliczu wojny, która owładnęła obecnie Ukrainę oraz tego, że wiele osób zaangażowało się w niesienie pomocy uchodźcom, wyciszyć emocje wokół krakowskiej sceny. "Ostatnią rzeczą, której w tej chwili potrzebujemy i jakiej oczekujemy od naszego organizatora, jest zmiana dyrektora teatru. Tej zmiany nasza instytucja w ogóle nie potrzebuje" - podsumował Wójtowicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki zawodowe nie chcą odwołania dyrektora teatru im. Słowackiego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA