×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Związki zawodowe mundurowych domagają się podwyżek pensji

  • Autor: PAP/JS
  • 27 mar 2018 15:52

Związki zawodowe mundurowych domagają się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, odmrożenia waloryzacji pensji. Zapowiadają protesty, jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty. MSWiA zapewnia, że systematycznie podnoszone są pensje funkcjonariuszy.

Związki zawodowe mundurowych domagają się podwyżek pensji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wśród pozostałych postulatów związkowców są też: odmrożenie waloryzacji pensji, wprowadzenie stuprocentowej odpłatności za nadgodziny, wprowadzenie pełnej odpłatności za czas choroby nieprzekraczający 30 dni w roku, a także zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. z tymi przyjętymi przed tą datą.
  • MSWiA podkreśliło w komunikacie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości systematycznie podnosi uposażenia funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb podległych MSWiA.
  • Resort przypomniał, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także pracownicy cywilni tych służb, otrzymali podwyżki 1 stycznia 2016 r.

"Nasze postulaty są racjonalne i spowodują, że ze służb nie będą odchodzić doświadczeni funkcjonariusze, a ci, którzy są kandydatami, będą chętniej przychodzić do służby" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa.

Podkreślił, że pensje policjantów, strażników granicznych czy innych funkcjonariuszy są zbyt niskie. Jak mówił, symbolem dzisiejszych czasów stał się pracownik dyskontu, który zarabia często więcej niż funkcjonariusz, ryzykujący podczas służby swoim życiem.

Związki zawodowe chcą, aby jeszcze w tym roku funkcjonariusze otrzymali 650 zł podwyżki. Kolejnym postulatem jest powrót do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012, kiedy to funkcjonariusze mogli szybciej przechodzić na emeryturę.

Kolasa podkreślił, że żądanie podwyżki to "bardzo ważny postulat". Przypomniał, że system emerytalny, powrotu, którego domagają się związki zakładał, że funkcjonariusz musi mieć tylko limit wysługi w danej służbie do 15 lat. Natomiast od 1 stycznia 2013 zwiększono czas wysługi w służbach do 25 lat oraz limit wieku do 55 lat.

Poinformował, że 12 marca br. postulaty związkowców zostały wysłane do szefów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Sprawiedliwości. Związki postawiły ultimatum ministrom, że do 14 kwietnia 2018 musi zostać podpisane porozumienie, które ma ustalić sposoby i terminy realizacji poszczególnych żądań.

"Apelujemy do ministrów, żeby zaczęli z nami rozmawiać. Po tym terminie, jeśli nie podpiszemy porozumienia, będziemy podejmować dalsze decyzje dotyczące form protestu" - powiedział Kolasa. Decyzja zostanie poprzedzona referendum w sprawie ustalenia form protestu i osobistego zaangażowania się funkcjonariuszy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki zawodowe mundurowych domagają się podwyżek pensji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA