Związki z nadzieją oczekują spotkania z radą nadzorczą Kompanii Węglowej

W piątek 31 stycznia rada nadzorcza KW spotka się ze związkami, które ponownie przedstawią swe postulaty co do programu restrukturyzacji. Rada odniesie się do programu oraz Planu Techniczno-Ekonomicznego na rok 2014.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki z nadzieją oczekują spotkania z radą nadzorczą Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

30 sty 2014 13:14


W trakcie rozmów, jakie odbyły się w październiku 2013 roku, związkowcy ustalili z radą nadzorczą, że zanim program restrukturyzacji zostanie zatwierdzony, przedstawiciele rady zapoznają się z uwagami strony społecznej na temat jego ostatecznej zawartości.

16 stycznia nie doszło ostatecznie do podpisania porozumienia. Zarząd przekazał radzie nadzorczej program restrukturyzacji na lata 2014-2020 oraz Plan Techniczno-Ekonomiczny spółki na rok 2014.

Już po formalnym zakończeniu negocjacji związkowcy przekazali szefostwu Kompanii Węglowej projekt porozumienia w sprawie treści programu restrukturyzacyjnego na lata 2014-2020.

Czytaj też: Rada Pracowników Kompanii Węglowej krytykuje projekt restrukturyzacji, związki chcą negocjować

Strona społeczna, mimo formalnego zakończenia konsultacji, liczy, że w piątek 31 stycznia wspólnie z radą oraz zarządem przyjmie program, który uwzględniałby również postulaty związkowe.

Związki chcą odstąpienia od zwolnień wśród pracowników administracji. Mieliby oni mieć zawieszoną wypłatę czternastej pensji na trzy lata. Na ten czas pracownicy administracji otrzymaliby gwarancję pracy, natomiast gwarancje dla pozostałych zatrudnionych w KW byłyby przedłużone z roku 2015 do roku 2020.

Związkowcy zaproponowali także w swej wersji programu rezygnację z administracyjnego łączenia kopalń, które ich zdaniem przyniosłoby więcej szkód niż pożytku i wprowadziło tylko dodatkowy chaos.

Związki wyrażają zgodę na alokowanie pracowników, ale mogłoby ono dotyczyć jedynie kopalń przeznaczonych już wcześniej do połączenia.
Zarząd Kompanii zamierza sprzedać kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy uważają, że to zły pomysł.
Trudno wyrokować, czy postulaty związkowe będą uwzględnione, bowiem czas konsultacji formalnie został zakończony.

- Sądzę, że wszystkim zależy na rozwiązaniu konfliktu, stąd wierzę, że jednak uda się podpisać porozumienie, które będzie satysfakcjonować obydwie strony - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Już w piątek 31 stycznia okaże się, w jakim kształcie zostanie przyjęty, bądź nie, program restrukturyzacji do 2020 roku dla największej węglowej spółki nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Kompania jest niezwykle znaczącym podmiotem dla naszego regionu i dla Polski - mówi portalowi wnp.pl Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. - Przecież w samej Kompanii Węglowej zatrudnionych jest około 54,8 tys. osób. Przy tym należy pamiętać, że restrukturyzacja nie jest procesem jednorazowym, ale ciągłym, bowiem chodzi o dostosowywanie się do warunków rynkowych - podkreśla Zygmunt Łukaszczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.