Związki mundurowe planują pikietę na 11 września

- 11 września związki mundurowe planują pikietę przed MSW oraz Sejmem. To część akcji trzech central związkowych. Mundurowi będą demonstrować przed Sejmem także 27 sierpnia, kiedy zaplanowano wysłuchanie publiczne ws. projektu obniżającego ich zasiłki chorobowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki mundurowe planują pikietę na 11 września

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 sie 2013 14:28


Od 11 do 14 września w Warszawie protestować będą związkowcy niezadowoleni z polityki rządu. Wspólna akcja będzie przebiegała pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie dni protestu". Pierwszego dnia mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami.

O udziale policjantów w pikiecie przed MSW, a następnie przemarszu pod Sejm wraz ze związkowcami ze straży pożarnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zdecydował komitet protestacyjny zarządu głównego NSZZ Policjantów. To część wspólnego protestu Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ "Solidarność" - poinformował we wtorek NSZZ Policjantów.

14 września, ostatniego dnia protestu, na rondo de Gaulle'a przejdą manifestacje, które zbiorą się i wyruszą z trzech miejsc: z błoń Stadionu Narodowego, z Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki oraz ze skweru przed Sejmem, gdzie wcześniej przez trzy dni będą trwały protesty związkowców. Manifestacje spotkają się na rondzie de Gaulle'a i wspólnie przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy.

Przedstawiciele FZZSM będą protestować przed Sejmem także 27 sierpnia. Początek pikiety zaplanowano na godz. 9. O tej samej porze w Sejmie ma rozpocząć się wysłuchanie publiczne ws. przygotowanego przez MSW projektu nowelizacji kilku ustaw. Zakłada on, że żołnierze, policjanci, zawodowi strażacy, pogranicznicy, więziennicy, celnicy, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. pensji, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie mundurowym przysługuje zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.