PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kopalnia Wujek: Związki godzą się na wygaszenie rudzkiej części kopalni. Ale jest warunek

  • Autor: PAP/AT
  • 24 sie 2016 12:51

• Związki z rudzkiej części kopalni Wujek, tzw. ruchu Śląsk, zgodzą się na wygaszenie tam wydobycia po sczerpaniu wszystkich udostępnionych obecnie złóż.
• Według nich właściciel zakładu proponuje rozpoczęcie tego procesu po zakończeniu wydobycia na już uruchomionych ścianach.

Kopalnia Wujek: Związki godzą się na wygaszenie rudzkiej części kopalni. Ale jest warunek
Kopalnia Wujek w swoim katowickim i rudzkim ruchu zatrudnia łącznie ok. 3,1 tys. pracowników (fot.wujek.pl)
REKLAMA

Stanowisko Solidarności z rudzkiej części Wujka przekazał po wtorkowym (23 sierpnia) spotkaniu z zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy Wujek, przewodniczący zakładowej organizacji tego związku Piotr Bienek.

Spotkanie było elementem dialogu, zapowiedzianego wcześniej przez władze Holdingu w związku z przygotowaniem i wdrożeniem programu naprawczego spółki. Według wcześniejszych informacji zaplanowano cykl spotkań nt. przyszłego modelu działania spółki i jej poszczególnych kopalń - także ruchu Śląsk, wymienianego wcześniej nieoficjalnie wśród zakładów do potencjalnej likwidacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z wtorkowymi informacjami Bienka kolejne spotkanie zarządu KHW ze związkami działającymi w rudzkiej części Wujka zaplanowano na 31 sierpnia. "Zarząd zobowiązał się, że do tego czasu przeprowadzi analizy ekonomiczne dotyczące naszej propozycji, które będą podstawą do dalszych negocjacji" - podał przewodniczący Solidarności w ruchu Śląsk.

"Stoimy na stanowisku, że najpierw należy również sczerpać wszystkie udostępnione złoża, które obecnie przygotowywane są do rozpoczęcia eksploatacji. W ten sposób pieniądze zainwestowane w roboty przygotowawcze nie zostaną zmarnowane, a zarząd KHW zyska czas, aby spokojnie uzgodnić ze związkami zawodowymi kwestie społeczne związane z likwidacją kopalni. Dla nas najważniejsze jest zabezpieczenie interesów pracowników" - zaznaczył Bienek.

Związkowcy wnieśli też do władz KHW o przedstawienie jednoznacznych planów nt. przyszłości kopalni oraz harmonogramu jej dalszego funkcjonowania. Wskazują, że likwidacja zakładu będzie problemem dla jej pracowników, ale też dla miasta Ruda Śląska, gdzie trwa proces łączenia i restrukturyzacji należących do Polskiej Grupy Górniczej kopalń Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój.

Gdy kilka tygodni temu związkowcy z holdingu spotkali się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim oraz zarządem KHW usłyszeli, że nie ma decyzji o zamknięciu ruchu Śląsk ani żadnej innej kopalni w holdingu. Jednocześnie zostali wezwani do rozmów nt. modelu funkcjonowania KHW, w tym także ruchu Śląsk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia Wujek: Związki godzą się na wygaszenie rudzkiej części kopalni. Ale jest warunek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA