PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związki apelują do Volkswagena. Polskie zakłady zagrożone?

Związki zawodowe w grupie Volkswagena (VW) sugerują kierownictwu motoryzacyjnego giganta, by rozważył skupienie produkcji w niemieckich zakładach grupy. Propozycja związków ma na uwadze utrzymanie ambitnych planów produkcyjnych, jakie producent stawia na najbliższe lata.

Związki apelują do Volkswagena. Polskie zakłady zagrożone?
Adobe Stock
REKLAMA

• Jednym z powodów apelu związkowców są niedawno zaobserwowane spadki w produkcji i sprzedaży marek VW jakimi są golfy i passaty.

• VW chce do roku 2020 powiększyć produkcję pojazdów. Odpowiednio w latach 2018 i 2019 o 7,5 proc., a w latach 2019 i 2020 o kolejne 5 proc. w skali rok do roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Volkswagen zatrudnia na całym świecie 626 tysięcy 715 pracowników, z czego 45 proc. pracuje właśnie w Republice Federalnej Niemiec.

 

Jak poinformowała agencja informacyjna Reuters główni przedstawiciele związków zawodowych w grupie Volkswagen (VW) chcą, by topowe modele marki produkować w Niemczech. Nie są to tylko słowa, bo związki wystąpiły z taką sugestią oficjalnie do zarządów grupy.

Związkowcy argumentują, że bez takiej decyzji grozi marce nieosiągnięcie celów produkcyjnych, więcej – może to być obarczone utratą już "ciężko wypracowanej" w 2017 roku pozycji.

- Związki zawodowe, które są silne w niemieckim koncernie, są zaniepokojone spadkiem produkcji o 3,8 proc. w tzw. pierwszej grupie modeli VW - podał Reuters. - Zaobserwowany spadek jest pochodną malejącego popytu na golfy i passaty. Jak zaznaczają analitycy związków, może to przerodzić się w stratę na rodzimym rynku niemieckim producenta.

Czytaj też: Związki chcą wyrównania płac Niemców, Słowaków i Czechów. Polski Volkswagen następny w kolejce?

Duże ustępstwa na rzecz pracodawcy

Największy europejski producent samochodów, jakim jest Grupa VW, nie ma ostatnio łatwego życia ze związkami zawodowymi, bo jest w procesie restrukturyzacji. W listopadzie zapadły w grupie decyzje o ograniczeniu zatrudnienia - mowa o kilku tysiącach etatów. Ponadto, ograniczono fundusze na badania. Związki zgodziły się na te posunięcia, bo wymaga tego, zgodnie ze strategią przedsiębiorstwa, plan restrukturyzacji grupy.

Czytaj też: Giganci motoryzacyjni razem dla dobra elektrycznego napędu

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związki apelują do Volkswagena. Polskie zakłady zagrożone?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA