Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) domaga się rozmów ws. sytuacji w górnictwie

- Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) domaga się pilnego zwołania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, w skład którego wchodzą także przedstawiciele rządu i pracodawców. Związkowcy uważają, że sytuacja branży jest dramatyczna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) domaga się rozmów ws. sytuacji w górnictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 kwi 2014 12:58


Z apelem o zwołanie Zespołu związkowcy zwrócili się do jego współprzewodniczącego - odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Pismo zostało skierowane także do pozostałych współprzewodniczących - Piotra Rykali, który reprezentuje pracodawców i przedstawiciela związkowców Wacława Czerkawskiego (ZZG).

W przysłanym w środę piśmie członkowie ZZG zwracają uwagę, że już od dłuższego czasu apelują o spotkania z przedstawicielami rządu, aby omówić "nawarstwiające się" problemy branży. Przypomnieli, że zbliża się czas wygaśnięcia kluczowych dla górnictwa dokumentów: "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007 - 2015" oraz uchwalonej w 2007 r. Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Czytaj też: Czerkawski, ZZGwP: Górnicy dalszych cięć nie wytrzymają

Tymczasem - wskazują - dotychczasowe apele związkowe pozostają bez echa. "Politycy zamiast zająć się strategicznym sektorem dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju zajmują się zbliżającymi się wyborami. Nie mamy czasu czekać, aż politycy i partie rządzące skończą sezon wyborczy, bo on potrwa jeszcze dwa lata. Tymczasem polskie górnictwo jest w katastrofalnym stanie" - uważa przewodniczący ZZG Dariusz Potyrała.

Jak zaznaczyli związkowcy, bez odpowiedzi pozostało również ich ostatnie pismo do wicepremiera i szefa resortu gospodarki Janusza Piechocińskiego. "Tymczasem w niektórych spółkach węglowych sytuacja jest wręcz dramatyczna ze względu na problemy ekonomiczne i społeczne. Wystarczy spojrzeć choćby na problemy największej europejskiej spółki węglowej - Kompanii Węglowej SA" - napisali związkowcy.

"Mimo składanych deklaracji przez wysokich rangą urzędników państwowych, do rozmów ze stroną społeczną nie doszło. Jednocześnie w mediach mamy festiwal deklaracji polityków na temat węgla np. mówiących o jego rehabilitacji. Okazuje się, że na razie są to tylko fakty medialne i wirtualne obietnice polityków partii rządzących PO-PSL" - napisali przedstawiciele ZZG.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.