Związek Rzemiosła Polskiego wyznaczył przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego

- Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego został wybrany na jednego z członków Rady Dialogu Społecznego - poinformowała starsza specjalistka z zespołu dialogu społecznego ZRP Marta Płonka. Oprócz niego, związek wybrał jeszcze pięć innych osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związek Rzemiosła Polskiego wyznaczył przedstawicieli do Rady Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

1 paź 2015 8:31


Obowiązująca od 11 września ustawa o Radzie Dialogu Społecznego zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu rady. Tak jak w Komisji Trójstronnej, w radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Powoła ich prezydent Andrzej Duda na wniosek organizacji, a w przypadku rządowych członków rady - na wniosek premiera.

Oprócz Bartnika w radzie zasiądą zastępcy prezesa: Antoni Odzimek z Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Paweł Saar z Izby Rzemieślniczej w Łodzi, Jan Klimek z Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Włodzimierz Biniek z Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości i Janusz Kowalski z Małopolskiej Izby Rzemiosła - podała Płonka.

Komisja Trójstronna od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej.

Czytaj też: OPZZ wskazało swoich członków Rady Dialogu Społecznego

Związki uznały, że dialog w Komisji Trójstronnej jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje. Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Nowa rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W radzie po ośmiu członków będą miały OPZZ, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność", a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego.

Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela w radzie z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.