Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zapowiedział, że jego przedstawiciele będą uczestniczyć w posiedzeniach plenarnych i prezydium Rady Dialogu Społecznego po tym jak prezydencję w niej objął Jarosław Gowin, wicepremier i zarazem minister rozwoju, pracy i technologii.
- Autor:Michał Wroński
- •28 paź 2020 11:13

Przypomnijmy, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (podobnie jak i NSZZ Solidarność) zawiesiły swój udział w Radzie Dialogu Społecznego stwierdzając, że nie będą uczestniczyły w obradach Rady do czasu, aż na stanowisku jej przewodniczącego pozostawać będzie Andrzej Malinowski oraz nie zostanie przeprowadzona lustracja pozostałych członków RDS. Była to reakcja na podanie przez pion śledczy IPN informacji, że Andrzej Malinowski był tajnym współpracownikiem służb wojskowych PRL.
Zmiana na stanowisku przewodniczącego RDS dokonała się 23 października, kiedy to przewodnictwo w niej przejęła strona rządowa. W efekcie nowym przewodniczącym Rady na najbliższy rok został wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
W środę (28 października) w wysłanym do mediów oświadczeniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził „zadowolenie i nadzieje” z faktu tej zmiany i zapowiedział, że w związku z nią jego przedstawiciele uczestniczyć będą w posiedzeniach plenarnych i prezydium RDS.
- Mamy nadzieję, że premierowi Jarosławowi Gowinowi uda się przywrócić powagę RDS i należne mu miejsce w życiu publicznym w Polsce, szczególnie po marginalizacji tejże instytucji za rządów TW Romana Malinowskiego. Będzie to możliwe, jak najsilniejsza strona dialogu, rząd, potraktuje RDS jako istotny ośrodek wykuwania idei, propozycji i rozwiązań dla dobra wspólnego oraz dojdzie do nowelizacji ustawy o RDS, która wyeliminuje z jej składu elementy ubeckie – napisano w krótkim komunikacie, kończącym się deklaracją zaangażowania w „odbudowie powagi i wizerunku RDS”.
W przeciwieństwie do ZPiP nie ma natomiast co liczyć na obecność w obradach RDS Solidarności. Wręcz przeciwnie, kilka dni temu przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poinformował, że przedstawiciele i współpracownicy tego związku zasiadający w RDS zrezygnowali z członkostwa w tym gremium. Powodem rezygnacji związkowców jest - jak wyjaśnił Piotr Duda - "bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego".


Słowa kluczowe
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Rada Dialogu Społecznego
- NSZZ Solidarność
- Jarosław Gowin
- Andrzej Malinowski
- Piotr Duda
KOMENTARZE (0)