PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZUS ostrzega: przez jeden związek zawodowy może nie być podwyżek od lipca

  • Autor: PAP/JP
  • 5 lip 2022 12:08

Jeżeli we wtorek nie zostanie podpisane porozumienie płacowe przez wszystkie 11 zakładowych organizacji związkowych w ZUS i przez pracodawcę, nie będzie możliwe uruchomienie podwyżek w lipcu br. z wyrównaniem od 1 stycznia – powiedział we wtorek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS ostrzega: przez jeden związek zawodowy może nie być podwyżek od lipca
(fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • ZUS zawarł porozumienie płacowe uzgodnione z 10 zakładowymi organizacjami związkowymi.
  • Tylko jeden z najmniejszych związków, który zrzesza mniej niż 0,5 proc. pracowników, Związkowa Alternatywa, odmówił podpisania porozumienia.
  • Ze względu na brak uzgodnienia porozumienia płacowego ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w zakładzie w tej chwili nie jest możliwa realizacja podwyżek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników - zakomunikował ZUS.

Paweł Żebrowski poinformował, że w związku z tą sytuacją ZUS przeprowadził wśród pracowników badanie w sprawie podpisania porozumienia płacowego przez ZA.

"Wzięło w nim udział blisko 23 tys. pracowników, co stanowi 72,5 proc. wszystkich obecnych w tym dniu pracowników w pracy. 89 proc. ankietowanych opowiedziało się za podpisaniem przez ten związek porozumienia, a 11 proc. było temu przeciwne" - powiedział rzecznik ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Postawę zaprezentowaną przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS odbieramy jako absolutny brak dbałości o dobro pracowników, a także lekceważący stosunek do pracodawcy, partnerów społecznych, a przede wszystkim 43 tys. pracowników zakładu z niecierpliwością wyczekujących zwiększenia wynagrodzeń. Skrajnie nieodpowiedzialna postawa Związku i odmowa podpisania porozumienia zaakceptowanego przez pracodawcę i 10 organizacji związkowych reprezentujących pracowników zakładu uniemożliwia osiągnięcie celu, na którym wszystkim nam zależy - poprawienia warunków wynagradzania pracowników" - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zaapelował do 11 organizacji związkowej "o zachowanie rozsądnej postawy i przedłożenie ponad swoje interesy dobra pracowników zakładu". "Oczekujemy przyłączenia się do wspólnego stanowiska, jakie przedstawiło 10 zakładowych organizacji związkowych oraz pracodawca w porozumieniu płacowym" - dodał.

Zaznaczył, że "jeżeli porozumienie nie zostanie podpisane przez wszystkie 11 zakładowych organizacji związkowych oraz pracodawcę jeszcze w dniu dzisiejszym, realizacja wypłat nie będzie już możliwa w lipcu".

Zgodnie z art. 27 ustawy o związkach zawodowych zasady podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych, jakim jest zakład, jest dokonywane w uzgodnieniu ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi. "Potwierdza to treść § 12a Zakładowego Układu Zbiorowego dla Pracowników ZUS" - stwierdził Żebrowski.

Poinformował, że "odmowa podpisania porozumienia przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS będzie skutkowała uniemożliwieniem uruchomienia podwyżek w lipcu br. z wyrównaniem od 1 stycznia".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS ostrzega: przez jeden związek zawodowy może nie być podwyżek od lipca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA