×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ZUS nielegalnie zwolnił liderkę związku zawodowego

  • km
  • 31 maj 2023 15:57

Jak informuje Związka Alternatywa, Państwowa Inspekcja Pracy w wyniku przeprowadzonej kontroli uznała, że ZUS złamał prawo, zwalniając liderkę związku Ilonę Garczyńską.

ZUS nielegalnie zwolnił liderkę związku zawodowego
Kontroli poddano formalnoprawny aspekt rozwiązania umowy o pracę (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z przesłanych przez Związkową Alternatywę informacji wynika, że kontroli poddano formalnoprawny aspekt rozwiązania umowy o pracę.

Kontrola wykazała, że pracodawca rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym umowę o pracę z Iloną Garczyńską bez zgody Związku Zawodowego ZA w ZUS, co jest niezgodne z przepisami.

"Pracodawca zgodnie z trybem art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych wystąpił do Zarządu ZZ o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy pracownika w trybie art. 52 k.p., lecz zgoda na dokonanie powyższej czynności nie została udzielona. Powyższe jest niezgodne z art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, które stanowią, iż pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, zaś w przypadku gdy właściwy organ związku zawodowego nie dokona wskazania, o którym powyżej (brak uchwały) ochrona przewidziana w art. 32 ust. 1 przysługuje - w 6 okresie do dokonania wskazania - odpowiednio przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącemu komitetu założycielskiego" czytamy w piśmie przesłanym redakcji przez ZA.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS nielegalnie zwolnił liderkę związku zawodowego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA