ZNP prosi prezydenta i przewodniczącego RDS o dyskusję nt. zmian w edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o powołanie Edukacyjnego Okrągłego Stołu w związku z planami dot. edukacji. Związek poprosił też przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudę o zwołanie posiedzenia Rady.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP prosi prezydenta i przewodniczącego RDS o dyskusję nt. zmian w edukacji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 lis 2015 13:26


Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezes związku Sławomir Broniarz zwrócił się z wnioskiem o zainaugurowanie debaty w postaci Edukacyjnego Okrągłego Stołu.

- Jesteśmy przekonani, że takie forum dialogu na temat kierunków i wyzwań polskiej edukacji będzie wykraczać poza horyzont bieżącej polityki i sprzyjać budowaniu społecznego porozumienia - napisał Broniarz.

Wyraził też nadzieję, że prezydent będzie kontynuował tradycję rozmów o edukacji w Pałacu Prezydenckim.

- Mamy w pamięci rok 2008, kiedy Lech Kaczyński na prośbę Związku Nauczycielstwa Polskiego zwołał debatę i wziął udział w obradach Edukacyjnego Okrągłego Stołu - zwrócił uwagę prezes Związku.

Zmiany wymagają dyskusji

List ws. zmian w oświacie prezes ZNP Sławomir Broniarz i przewodniczący OPZZ Jan Guz skierowali także do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy.

- Wnosimy o zwołanie posiedzenia Rady w związku z planowanymi zmianami w edukacji w zakresie obowiązku szkolnego oraz ustroju szkolnego - czytamy w liście do Piotra Dudy.

Zdaniem autorów listu, zmiany zapowiadane przez przedstawicieli nowego rządu, dotyczą kilku milionów Polaków i wywołują wiele negatywnych emocji wśród rodziców i pracowników oświaty.

- Jesteśmy przekonani, że obecne zapowiedzi zmian w oświacie wymagają głębokiego namysłu, starannych analiz i szerokiej dyskusji wszystkich zainteresowanych środowisk, w tym strony społecznej i rządowej. Naszym zdaniem, Rada Dialogu Społecznego powinna stać się forum dialogu w zakresie planowanych zmian w edukacji - napisali.iem skąd ten nagły pośpiech - powiedział przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

Atmosfera nie sprzyja rozwojowi

W swoim liście zauważyli, że zapowiedź likwidacji gimnazjów oraz wycofania sześciolatków ze szkół podstawowych wywołuje wiele negatywnych emocji wśród rodziców i pracowników oświaty, oznacza bowiem radykalną zmianę obecnej struktury ustroju szkolnego oraz wieku debiutu szkolnego.

- Tymczasem atmosfera niepewności nie sprzyja budowaniu społecznego porozumienia. Edukacja nie znosi rewolucyjnych zmian i nieoczekiwanych zwrotów. Rozwija się pomyślnie tylko w atmosferze spokoju, stabilizacji, ciągłości planów i konsekwencji w ich realizacji - czytamy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.