ZNP chce rozmawiać o podwyżkach nauczycieli

O podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli w 2014 r., o pracach nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela oraz o łamaniu praw przez samorządy chce z minister edukacji Krystyną Szumilas rozmawiać ZNP. Według MEN trwa ustalanie terminu spotkania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP chce rozmawiać o podwyżkach nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 cze 2013 10:12


Z prośbą o pilne spotkanie z minister edukacji wystąpiło prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"Wydaje nam się, że wszystkie te problemy zasługują na to byśmy porozmawiali i uzyskali jednoznaczne stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w każdej z tych trzech spraw" - powiedział PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz.

"Po pierwsze: chcemy dowiedzieć się, co się dzieje z projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, jaki jest obecny stan i planowany haromonogram prac nad tym projektem" - zaznaczył.

Zgodnie z projektem założeń nowelizacji Karta Nauczyciela, planowane są zmiany dotyczące m.in. określenia wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczycieli, kryteriów udzielania im urlopów dla poratowania zdrowia oraz sposobu rozliczania środków wydatkowanych przez samorządy na wynagrodzenia nauczycieli. W marcu projekt założeń został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Pod koniec maja MEN informowało, że trwa opracowywanie projektu po uzgodnieniach.

"Nadal nie znamy projektu nowelizacji ustawy, a chcielibyśmy wiedzieć, co wynikło z dyskusji nad założeniami, co jest efektem debaty międzyresortowej, jakie jest stanowisko strony samorządowej" - mówił Broniarz. Zaznaczył, że w planowanej nowelizacji jest kilka punktów, które - jego zdaniem - wymagają wnikliwej dyskusji, "I nie chodzi tutaj tylko o kwestie urlopów, lecz przede wszystkim o zapisy dotyczące artykułu 30. Karty Nauczyciela, czyli np. dodatków uzupełniających" - wyjaśnił.

"Po drugie chcemy rozmawiać o sytuacji szkół samorządowych (...) Chodzi nam o łamanie prawa przez samorządy, m.in. w zakresie likwidacji szkół. Mamy mnóstwo przykładów, de facto z każdego województwa, że samorządy uprawiają absolutną samowolę. To wszystko dzieje się przy bierności MEN" - mówił prezes ZNP.

"Po trzecie chcemy rozmawiać o planach podwyżek wynagrodzeń w 2014 r. W założeniach do budżetu państwa na przyszły rok jest zakładany tylko wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Nie ma tam informacji o podwyżkach dla reszty nauczycieli. Jest za to informacja o możliwym wzroście wynagrodzeń pracowników samorządowych" - powiedział Broniarz. Jego zdaniem, jest to dziwne w sytuacji, gdy samorządy ciągle mówią o tym, że brakuje im na wszystko pieniędzy, w tym na prowadzenie szkół i wynagrodzenia nauczycieli.

Po raz ostatni nauczyciele dostali podwyżkę we wrześniu 2012 r. Płaca zasadnicza nauczycieli w zależności od ich stopnia awansu zawodowego wzrosła wówczas od 83 zł do 114 zł.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa MEN Paulina Klimek minister edukacji Krystyna Szumilas zgodziła się na spotkanie z ZNP. "Trwają uzgodnienia co do jego terminu" - powiedziała.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.