×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zniesienie składek limitu składek na ZUS. Będzie nadzwyczajne zebranie RDS?

  • Autor: PAP/PSZ
  • 22 lis 2017 14:17

Strona Społeczna Rady Dialogu Społecznego chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia RDS ws. rządowego projektu o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Zwołanie posiedzenia tylko dla tego jednego punktu nie byłoby zasadne - skomentował wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed.

Zniesienie składek limitu składek na ZUS. Będzie nadzwyczajne zebranie RDS?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Z wnioskiem "o pilne" zwołanie posiedzenia RDS wystąpiła również Konfederacja Lewiatan.

• Członkowie RDS krytykują tempo prac nad proponowanymi rozwiązaniami.

• Według strony społecznej wprowadzenie tych rozwiązań wpłynie na rynek pracy.

We wtorek 21 listopada sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt ws. zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą obecnie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z pisma zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych RDS wynika, że strona pracodawców i strony pracowników zespołu wypracowała wspólne stanowisko ws. projektu o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. "Jednocześnie zgodnie z ustaleniami z posiedzenia zespołu, z uwagi na ważkość sprawy zwracam się z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego RDS w powyższej sprawie" - napisał przewodniczący zespołu w oświadczeniu do przewodniczącej RDS Elżbiety Rafalskiej.

Wiceminister Stanisław Szwed zapewnił, że w tej sprawie będzie udzielona odpowiedź członkom prezydium RDS i przewodniczącemu zespołu, który wystąpił z takim wnioskiem. "Projekt został skierowany do konsultacji do partnerów społecznych i RDS z prośbą o skrócenie terminów (konsultacji - PAP). Jeszcze raz to wyjaśnimy. Dzisiaj ta ustawa jest już procedowana w Sejmie, tak, że zwoływanie dzisiaj plenarnego posiedzenia w jednym punkcie nie byłoby zasadne" - mówił. Nie wykluczył, że przewodnicząca RDS podejmie decyzję o zwołaniu prezydium RDS w tej sprawie.

Szwed odniósł się też do medialnych informacji o tym, że MRPiPS chce się wycofać z proponowanych rozwiązań. "Nic o tym nie wiem. Wczoraj sejmowa komisja przyjęła sprawozdanie. Jest prowadzony dalszy tryb pracy nad projektem" - podkreślił.

Z wnioskiem "o pilne" zwołanie posiedzenia RDS wystąpiła również Konfederacja Lewiatan. "Pracodawcy i związkowcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, krytykują sposób procedowania ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS i apelują o wstrzymanie prac nad nowymi przepisami. Przyjęcie ustawy będzie miało negatywne konsekwencje dla rynku pracy, ubezpieczeń społecznych i gospodarki" - czytamy w piśmie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zniesienie składek limitu składek na ZUS. Będzie nadzwyczajne zebranie RDS?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA