×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmarł Janusz Bargieł, działacz podziemnej Solidarności z Bielska-Białej

  • Autor: PAP/JS
  • 13 wrz 2019 18:41

Janusz Bargieł, jeden z najważniejszych działaczy podziemnej Solidarności w Bielsku-Białej, zmarł w czwartek – poinformował katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miał 68 lat.

Zmarł Janusz Bargieł, działacz podziemnej Solidarności z Bielska-Białej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Urodził się 25 października 1951 r. w Bielsku-Białej. W 1975 r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1980 r. pracował początkowo w bielskim Państwowym Technikum Ogrodniczym, a potem jako specjalista ds. obsługi prawnej w Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Pracy.

"Janusz Bargieł w 1981 r. pracował w podbeskidzkim zarządzie regionu NSZZ Solidarność jako prawnik. Był też redaktorem pisma Wszechnicy Związkowej pt. Moim Zdaniem. Po wprowadzeniu stanu wojennego był najdłużej internowanym działaczem związkowym z Podbeskidzia. Zatrzymany został 13 grudnia 1981 r. W ośrodkach odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej, Nowym Łupkowie, Rzeszowie i Kielcach przebywał do 23 grudnia 1982 r." - podał IPN.

Po wyjściu na wolność był redaktorem i wydawcą podziemnych pism "Bez knebla" i "Antidotum" oraz współpracownikiem biuletynów "Solidarność Podbeskidzia", "Agencja Informacyjna S" oraz "KAT Krajowa Agencja Terenowa".

Janusz Bargieł był inwigilowany i zatrzymywany przez SB, a w jego domu w Wilkowicach wielokrotnie przeprowadzano rewizje. 24 maja 1983 r. został ukarany przez kolegium ds. wykroczeń przy prezydencie Bielska-Białej miesięcznym aresztem za ułożenie kwietnego krzyża przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. 1 września 1985 r. pod zarzutem kolportażu wydawnictw podziemnych został aresztowany, a następnie skazany przez sąd rejonowy w Bielsku-Białej na rok pozbawienia wolności.

W latach 1987-1989 był przedstawicielem Komisji Interwencji i Praworządności podbeskidzkiej Solidarności. Udzielał bezpłatnych porad prawnych represjonowanym działaczom związkowym.

Za podziemną działalność Janusz Bargieł został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia" oraz odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

"Biogram Janusza Bargieła został opublikowany w trzecim tomie +Encyklopedii Solidarności+. Egzemplarz tego wydawnictwa miał odebrać podczas uroczystej promocji, zorganizowanej 10 września br. przez katowicki oddział IPN. Wówczas przebywał już w szpitalu. Zmarł dwa dni później" - podał IPN.

Janusz Bargieł spocznie we wtorek (17 września) na cmentarzu parafii św. Barbary w bielskiej dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmarł Janusz Bargieł, działacz podziemnej Solidarności z Bielska-Białej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA