×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmarł Henryk Kenig, były przewodniczący „Solidarności” na Podbeskidziu

  • Autor: PAP/KO
  • 6 lut 2023 15:17

Henryk Kenig, przewodniczący zarządu regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność w latach 1989-1992 i radny Bielska-Białej przez dwie kadencje, zmarł w sobotę. Miał 88 lat – podały w poniedziałek służby prasowe podbeskidzkiego regionu NSZZ „Solidarność”.

Zmarł Henryk Kenig, były przewodniczący „Solidarności” na Podbeskidziu
Henryk Kenig zmarł w sobotę. Miał 88 lat (fot. solidarnosc.org.pl)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Henryk Kenig urodził się 24 kwietnia 1934 r. w Bielsku-Białej. Z wykształcenia był technologiem włókiennictwa. W latach 1949-1990 pracował w Zakładach Przemysłu Wełnianego "Bewelana".

Służby prasowe związku podały, że we wrześniu 1980 r. współorganizował zakładową "Solidarność". Był wiceprzewodniczącym komisji założycielskiej, a od listopada 1980 r. przewodniczącym komisji zakładowej. W 1981 r. został wiceszefem regionalnej i członkiem Krajowej Sekcji Przemysłu Lekkiego.

Był jednym z głównych organizatorów - od strony technicznej - strajku na Podbeskidziu w styczniu i lutym 1981 r. Baza Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego mieściła się wówczas w świetlicy "Bewelany".

Po 13 grudnia 1981 r. angażował się w zbiórki pieniędzy dla represjonowanych oraz kolportaż prasy niezależnej "Solidarności" regionu Podbeskidzie. Był kilkukrotnie zatrzymywany przez SB.

W styczniu 1989 r. stanął na czele reaktywowanej "Solidarności" w "Bewelanie", a w czerwcu został wybrany przewodniczącym zarządu regionu Podbeskidzie związku. Funkcję pełnił do marca 1992. Potem, do końca 1993 r., był wiceprzewodniczącym zarządu.

W latach 1994-2002 piastował mandat radnego w Bielsku-Białej. Przez pierwsze cztery lata był przewodniczącym prawicowego klubu Bielskiej Koalicji Samorządowej, a w następnej kadencji członkiem zarządu miasta. W 2002 r. przeszedł na emeryturę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmarł Henryk Kenig, były przewodniczący „Solidarności” na Podbeskidziu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA