PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zdaniem związkowców umowa społeczna dla górnictwa nie jest realizowana

  • Autor: PAP/JP
  • 12 lip 2022 16:13

Podpisana ponad rok temu umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa nie jest realizowana, co grozi pogłębieniem kryzysu energetycznego - oceniają związkowcy. W piśmie skierowanym do szefa rządu sygnatariusze umowy ze strony społecznej zażądali natychmiastowego spotkania ze stroną rządową.

Zdaniem związkowców umowa społeczna dla górnictwa nie jest realizowana
Zdaniem związkowców podpisana ponad rok temu umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa nie jest realizowana (Fot. A. Wawok/PTWP)
REKLAMA
  • Podpisana 28 maja ub. roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników.
  • W wystąpieniu skierowanym we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego sygnatariusze umowy społecznej wskazali najważniejsze zapisy tego dokumentu, które - w ich ocenie - nie są realizowane.
  • Po rosyjskiej agresji na Ukrainę przedstawiciele rządu publicznie deklarowali, że jeszcze w tym roku przedstawiony zostanie nowy harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego, z zachowaniem horyzontu działania górnictwa do 2049 roku.

"Po roku od podpisania umowy społecznej, niestety - trzeba otwarcie powiedzieć - że w kwestii jej realizacji nie dzieje się absolutnie nic. Od wybuchu wojny na Ukrainie rząd dużo mówi o zwiększeniu wydobycia węgla, o wydłużeniu żywotności kopalń i energetyki węglowej. Ale to tylko słowa, pusta propaganda. Realnych działań nie ma żadnych" - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, cytowany w komunikacie biura prasowego związku.

W wystąpieniu skierowanym we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego sygnatariusze umowy społecznej wskazali najważniejsze zapisy tego dokumentu, które - w ich ocenie - nie są realizowane.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nie podjęto żadnych działań na rzecz realizacji zapisanych w umowie inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, których rozwój zapewniłby naszemu krajowi dostęp do taniej, czystej i stabilnej energii. Bezczynność rządu w tym zakresie jest szczególnie bulwersująca w kontekście kryzysu surowcowego oraz drastycznego wzrostu cen energii, z jakim mamy obecnie do czynienia" - czytamy w piśmie do premiera.

Zdaniem Dominika Kolorza, gdyby realizowane były zapisane w umowie społecznej inwestycje w zgazowywanie węgla, już niedługo Polska dysponowałaby kilkoma miliardami metrów sześciennych własnego gazu, wielokrotnie tańszego od paliwa gazowego z importu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zdaniem związkowców umowa społeczna dla górnictwa nie jest realizowana

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA