PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zawieszone negocjacje. Zarząd Poczty Polskiej zabiera głos

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 19 wrz 2019 13:45

Poczta Polska zapewnia, że wychodzi z propozycją 70 mln zł na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników w tym roku. To odpowiedź na postulaty strony związkowej, która dziś (19 września) zawiesiła negocjacje.

Zawieszone negocjacje. Zarząd Poczty Polskiej zabiera głos
W latach 2016-2019 zostało przeprowadzonych siedem podwyżek wynagrodzeń w Poczcie Polskiej. (fot. Poczta Polska/materiały prasowe)
REKLAMA

W nocy z 18 na 19 września doszło do zawieszenia negocjacji między stroną związkową w Poczcie Polskiej, a prezesem i przedstawicielami zarządu. Jak przekonuje NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej nie udało się dojść do porozumienia, bo przedstawiciele właściciela, Skarbu Państwa, trzymali stronę zarządu i nie wykazali dość empatii dla pracujących.

19 września zarząd wystosował komunikat prasowy, w którym przedstawił swoją wersję negocjacji i zaakcentował, że już oferuje "750 zł dodatkowych świadczeń dla każdego pracownika Poczty Polskiej." W ocenie zarządu to propozycja pracodawcy przedstawiona partnerom społecznym na ostatnim spotkaniu negocjacyjnym, które właśnie uległy zawieszeniu. Oznacza to wypłatę podwyżek w dwóch transzach po 350 zł w listopadzie i 400 zł w grudniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Partnerzy społeczni nie przyjęli tej propozycji, mediacje będą kontynuowane - czytamy dalej stanowisko. Pracodawca przekonuje równocześnie, że wzrost płacy minimalnej w Poczcie Polskiej do kwoty 2 600 zł od 1 stycznia 2020 roku jest gwarantowany i nie jest zagrożony.

- Pracodawca jest gotowy do dalszych rozmów. Intencją jest wynegocjowanie porozumienia i rozpoczęcie szerszej dyskusji na temat paktu społecznego skutkującego wprowadzeniem w Spółce polityki wzrostu wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych w kolejnych latach - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. Strona związkowa także jest gotowa na dalsze rokowania.

Postulat strony społecznej, by pracownik Poczty Polskiej otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 400 zł od 1 czerwca br. to - w ocenie zarządu - koszt 287 mln w roku 2019 i blisko 530 mln zł rocznie w budżecie na 2020 rok. Nie ma zgody na tak wysokie podwyżki.

- Sytuacja finansowa Spółki umożliwia wypłatę co miesiąc premii dla wszystkich pracowników w wysokości ok. 290 zł brutto, wypłatę dodatków stażowych w wysokości od 3 do 20 proc. pensji, a także raz w roku wypłatę trzynastej premii równej płacy zasadniczej danego pracownika. Do tych składników dochodzą nagrody jubileuszowe oraz dodatki za nadgodziny" czytamy w dokumencie wystosowanym przez Pocztę.

Dodatkowo pracodawca podkreśla, że w latach 2016-2019 zostało przeprowadzonych siedem podwyżek wynagrodzeń. W efekcie przeciętnie wynagrodzenia Pracowników (włączając wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek stażowy i inne dodatkowe świadczenia i pochodne), po uwzględnieniu wszystkich podwyżek w latach 2016 - 2018,  wzrosły średnio o 1200 zł brutto na etat a ostatnia podwyżka wynagrodzeń miała miejsce w październiku ubiegłego roku.

Dodając do tego faktu, że obecnie koszty pracy Poczty Polskiej stanowią 70 proc. wszystkich kosztów ponoszonych przez spółkę negocjacje zapowiadają się gorąco.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zawieszone negocjacje. Zarząd Poczty Polskiej zabiera głos

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Listonosz 2019-09-20 17:28:31

  Dodam jeszcze jedną ciekawostkę. Po 30 latach pracy na Poczcie ( pani rzecznik) i wszystkich podwyżkach i premiach na konto wpłynęło mi 2654,16 zł. To zostawiam bez komentarza.

 • Listonosz 2019-09-20 16:19:51

  Zarząd nie chciał dać podwyżek tylko jednorazowe premie. Może pani rzecznik dostała podwyżkę 1200 zł i premię 290 zł bo ja i moje koleżanki i koledzy jakoś tych pieniędzy nie widzimy!!!!

 • Figo 2019-09-20 11:36:33

  Poczta od dawna nie jest konkurencyjna na rynku pracy i siega po srodki ostateczne ( osadzonych ) nie tedy droga

 • pocztowiec 2019-09-20 09:53:56

  Zapraszam zarząd i przedstawicieli rządu do pracy za 2600,00.Pracownicy potrzebni od zaraz.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA