Zamet Budowa Maszyn, zwolnienia: Jest porozumienie. Zakład uratowany, ale pracę straci 120 pracowników

• Zarząd firmy Zamet Budowa Maszyn wycofał się  z planów likwidacji zamiejscowego wydziału firmy w Bytomiu.
• Zwolnienia grupowe w spółce Zamet Budowa Maszyn obejmą 120 pracowników. -
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zamet Budowa Maszyn, zwolnienia: Jest porozumienie. Zakład uratowany, ale pracę straci 120 pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 lip 2016 16:24


W końcu czerwca zarząd spółki Zamet Budowa Maszyn z notowanej na giełdzie grupy Zamet Industry ogłosił zamiar zwolnienia 125 pracowników oraz docelowego skoncentrowania produkcji w zakładzie w Tarnowskich Górach i likwidacji zakładu w Bytomiu. Związkowcy zakwestionowali zasadność redukcji zatrudnienia i przystąpili do rozmów z pracodawcą.

W piątek (15 lipca) śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała o zawarciu porozumienia, w którym strona społeczna zaakceptowała zwolnienia; udało się jednak uchronić przed likwidacją bytomski zakład. Porozumienie zakończyło konsultacje dotyczące szczegółów zapowiedzianych przez zarząd zwolnień grupowych.

"To były bardzo ciężkie negocjacje. Odwiedliśmy pracodawcę od zamysłu wygaszenia wydziału Zygmunt w Bytomiu. To porozumienie daje nam gwarancje, że produkcja w Zygmuncie zostanie zachowana" - skomentował w piątek szef zakładowej Solidarności Andrzej Bałchan.

Zgodnie z zapisami porozumienia w bytomskim wydziale Zygmunt pracę straci 30 pracowników, natomiast zatrudnienie zachowają 62 osoby. 23 pracowników zostanie przeniesionych do zakładu w Tarnowskich Górach. Z kolei w tarnogórskim zakładzie spółki zwolnieniami grupowymi ma zostać objętych maksymalnie 90 pracowników.

"Dołożymy wszelkich starań, by zmniejszyć liczbę zwalnianych. Pracownikom z ochroną przedemerytalną, którzy sami będą chcieli odejść z zakładu, zagwarantowaliśmy możliwość negocjowania z pracodawcą wysokości odpraw. Pozostali ludzie objęci redukcją zatrudnienia dostaną odprawy w wysokości przewidzianej w Kodeksie pracy" - powiedział przewodniczący.

Zwolnienia grupowe rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w lipcu.

O planach przeprowadzenia zwolnień grupowych i likwidacji wydziału Zygmunt w Bytomiu zarząd spółki poinformował stronę związkową 27 czerwca. Początkowo redukcja zatrudnienia miała objąć 125 pracowników z obu zakładów spółki. 66 pracowników wydziału Zygmunt w Bytomiu miało być przeniesionych do Tarnowskich Gór, a produkcja w Bytomiu miała zostać wygaszona. Przedstawiciele spółki od początku zapewniali, że zwalniani pracownicy będą objęci szerokim wsparciem w znalezieniu nowych miejsc pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pracownik 2016-08-18 11:26:36

Zamet zamyka jedną z hal produkcyjnych tą która utrzymuje w równowadze hale ciężką i podległe jej maszyny w rezultacie tej likwidacji wszystko sypnie się jak domino jest to tylko kwestia czasu bezszens wygranej solidarności nic nie wygraliscie tylko przedłużyliście agonie podpisał pracownik spółki.