×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Założył związek i poinformował o tym pracowników. mBank go zwolnił

 • Justyna Koc
  jk
 • 26 lis 2021 16:00

Mateusz Ławnik, pracownik mBanku, opublikował w firmowym intranecie wpis o związku zawodowym, który powstał w banku. Według pracodawcy "nagabywał pracowników bez ich zgody". W efekcie został dyscyplinarnie zwolniony.

Założył związek i poinformował o tym pracowników. mBank go zwolnił
- Bank zwolnił pracownika, nie szefa związku zawodowego - podkreśla mBank. (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Mariusz Ławnik w mBanku pracował od 2014 r. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, 17 listopada 2021 r. otrzymał od swojego pracodawcy informację o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, czyli z jego winy i bez wypowiedzenia.

Jednak cała historia zaczęła się we wrześniu, kiedy to Ławnik złożył do sądu wniosek o zarejestrowanie związku. Poinformował o tym pracodawcę oraz kolegów.

- 30 września zamieściłem w intranecie trzy wpisy. Jeden z hasztagiem #ogłoszenieprywatne w dziale, w którym pracownicy mogą zamieszczać ogłoszenia o sprawach niedotyczących pracy – np. o sprzedaży auta, mieszkania albo że polecają się jako przewodnicy górscy. Ja napisałem, że w mBanku powstał związek zawodowy, a po więcej informacji zapraszam do kontaktu z prywatnego maila czy telefonu - opowiada Ławnik w rozmowie z "GW".

Kolejne dwa wpisy dotyczyły związku zawodowego. Mariusz Ławnik wysłał też maila do koleżanek i kolegów z 25-osobowego zespołu, w którym pracował od kilku lat. Wtedy zareagował bank. Po dwóch spotkaniach z dyrekcją pracownik otrzymał pismo.

- W piśmie wezwano mnie do usunięcia wpisów w ciągu doby i niekorzystania z kanałów pracodawcy do informowania o działalności związku, czyli, jak to ujęli, "nagabywania pracowników bez ich zgody" - opowiada w rozmowie z „GW” Ławnik.

Wtedy zapadła decyzja o zwolnieniu. Pracodawca wyjaśnił, że powodem jest "ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych".

- Bank zwolnił pracownika, nie szefa związku zawodowego. Powodem były rażące uchybienia w zakresie zasad bezpieczeństwa informacji. (...) Na bankach ciążą szczególne obowiązki w zakresie przetwarzania informacji. Bank podjąłby analogicznie działania w stosunku do każdego pracownika, który dopuściłby się takich naruszeń. Funkcje społeczne pełnione przez pracowników nie mają wpływu na tego typu decyzje. Zgodnie z prawem, nie mogą one stanowić uzasadnienia dla naruszeń obowiązków pracowniczych lub uprzywilejowania takich pracowników – czytamy w odpowiedzi mBanku, którą cytuje „GW”.

Gazeta podkreśla, że bank pisząc o "rażących uchybieniach w zakresie zasad bezpieczeństwa informacji" miał na myśli wykorzystanie przez Ławnika kontaktów do współpracowników - intranetu i maila.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Założył związek i poinformował o tym pracowników. mBank go zwolnił

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Robert 2021-11-29 14:03:11

  Związki Zawodowe moga jak najbardziej istnieć w firmie prywatnej, wszystko zależy od kultury firmy. Przykład firmy CVCS ZF Poland we Wrocławiu, 2600 pracowników , 1350 związkowców :) Niedawno był nawet artykuł o tej firmie w PULSHR :)

 • Jarek 2021-11-29 14:00:15

  Moi Drodzy , z Millennium związek zawodowy jest od kilku lat i takich wycieczek sobie nie robią :) Po drugie, najlepiej jest założyć związek zawodowy międzyzakładowy, gdzie przewodoniczący pracuje w normalnej firmie, wtedy można zakladac organizacje związkowe i podpinać się pod MOZ. Wtedy takiemu Przewodniczącemu można nafiurkac, bo nie jest pracownikiem danego zakładu

 • Eda 2021-11-28 04:34:32

  W takiej sytuacji można założyć związek poza zakładem i reprezentować pracowników, wtedy pracodawca może natjutać.

 • Ar 2021-11-28 03:52:14

  Jest problem. W trybie natychmiastowym podałbym to do sądu i zarządal przywrócenie do pracy. W normalnym kraju taka firma dostałaby jeszcze porządna karę.

 • Jurand 2021-11-27 21:12:35

  To niemieckie świnie traktują polaków jak robotników przymusowych.

  • Ar 2021-11-28 03:59:57

   Nie prawda. W Niemczech firmy też tak chcą jak w Polsce, ale w Niemczech jest prawo i to prawo jest wykonywane. Związkowiec w Niemczech jak nie zacznie kraść nie może być zwolniony i ma każdy prawo założyć związek. Amazon w Niemczech tego nie rozumiał i go już sądy tego nauczyły. A Twoja nagonka na Niemcow jest po prostu szowinizmem. Tak jak w Niemczech tak i w Polsce masz hieny tu i tam. Za tymi zwolnieniami stoją polscy szefowie, także pluj na to co polskie, jak już jesteś takim generalist i w rzucasz wszystko w jeden koszyk jak to robią półinteligenci.

  • Zbyszko 2021-12-03 14:49:15

   Kolejny szowinistyczny imbecyl...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA