Załoga Autosanu pikietowała przed urzędem

Burmistrzowi miasta uczestnicy manifestacji wręczyli petycję, w której domagają się pomocy dla będącego w upadłości zakładu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Załoga Autosanu pikietowała przed urzędem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 paź 2013 8:53


Około 300 osób wzięło udział w pikiecie, jaką zorganizowali w środę związkowcy z Autosanu przed ratuszem w Sanoku.

W pikiecie udział wzięła załoga Autosanu, mieszkańcy Sanoka oraz kibice miejscowej Stali, którzy nieśli transparent "Jeśli będzie cicho o Autosanie to go cicho posprzątają!". Uczestnicy manifestacji przeszli sprzed siedziby fabryki przed miejski ratusz.

Jak poinformowała przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w Autosanie Ewa Latusek na ręce burmistrza złożono petycję, w której załoga prosi o pomoc w ratowaniu zakładu.

Zdaniem Latusek najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie przez samorząd hali produkcyjnej. "My naprawdę umiemy pracować, a takie rozwiązanie pozwoliłoby przynajmniej części załogi utrzymać pracę" - powiedziała.

Do czasu nadania depeszy, nie udało się uzyskać komentarza burmistrza Sanoka.

W poniedziałek Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Krośnie (Podkarpackie) ogłosił upadłość likwidacyjną fabryki Autosan. Ustanowiony został też syndyk.

Wniosek o upadłość zgłosił zarząd spółki 19 września. Jak wyjaśniono w wydanym wówczas oświadczeniu nie było możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Kilka dni później Grupa Sobiesław Zasada, do której należała spółka, poinformowała o sprzedaniu za symboliczną złotówkę pakietu akcji Autosanu prywatnej osobie.

W zakładzie pracowało niespełna 500 osób. Związkowcy z fabryki Autosanu zapowiadają na najbliższy piątek pikietę przed budynkiem b. właściciela firmy Grupy Sobiesław Zasada w Krakowie. Domagają się wypłaty zaległych części pensji za czerwiec i lipiec.

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 roku.

Od 2001 r. firma projektowała i produkowała elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.